Najlepszy miesiąc dolara od 2016 r. Czerwiec 2021 r. był najlepszym miesiącem dla dolara amerykańskiego od listopada 2016 r., kiedy to Donald Trump wygrał wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. W rezultacie indeks dolara amerykańskiego wzrósł w ciągu miesiąca o prawie 3 proc.

Tym samym kurs EUR/USD spadł do 1,1840 USD w pierwszym dniu lipca, czyli do najniższego poziomu od 6 kwietnia, ponieważ inwestorzy zwrócili się w stronę dolara amerykańskiego przed piątkowymi danymi o zatrudnieniu w USA. Mogą one wpłynąć na stanowisko Rezerwy Federalnej w sprawie rozpoczęcia zmniejszania programu skupu aktywów oraz daty podwyżek stóp procentowych. 

Opublikowane dane ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym w USA pokazały większy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w czerwcu. Inwestorzy martwią się o rozprzestrzenianie się wariantu Delta. Skłonił on niektóre kraje, takie jak Wielka Brytania i część Europy, do podjęcia lub zaplanowania ponownych restrykcji. 

Najlepszy miesiąc dolara od 2016 r. - banknot jednodolarowy w formie schodówk
Najlepszy miesiąc dolara od 2016 r.

Notowania walut w czerwcu

W czerwcu euro straciło 3,1 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego. Gołębie komentarze urzędników Europejskiego Banku Centralnego kontrastowały z jastrzębim zwrotem amerykańskiej Rezerwy Federalnej i możliwością podwyżek stóp procentowych pod koniec 2022 lub na początku 2023 r.

Opóźnienie w otwarciu brytyjskiego gospodarki i kolejne fala zachorowań na Covid-19 nie wpływają korzystnie na notowania funta brytyjskiego. Tym samym kurs GBP/USD znalazł się niedaleko od dwumiesięcznego minimum na poziomie 1,3787 USD. Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w czerwcu, że nastąpi opóźnienie w pełnym otwarciu gospodarki. W czerwcu funt szterling stracił 2,8 proc. w stosunku do dolara, co było najgorszym miesiącem od września.

Dobre nastroje na giełdach mogą powodować odwrót od bezpiecznego japońskiego jena. Dzięki czemu kurs USD/JPY wzrósł powyżej 111,40 JPY, osiągając nowe 16-miesięczne maksima. Władze Tokio poinformowały w środę o 714 nowych przypadkach koronawirusa dziennie. 

Rentowność lokalnych 10-letnich obligacji była bliska 6-miesięcznych minimów na poziomie 0,041 proc. Podczas gdy 10-letnie amerykańskie obligacje utrzymywały się w okolicach 1,466 proc.. Sentyment do jena uległ dalszemu osłabieniu. Dane z zeszłego tygodnia pokazały, że stopa bezrobocia wzrosła w maju do 3 proc. Co jest najwyższym odczytem od grudnia 2020 r.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77,46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Źródło: Cinkciarz