Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w której to kandydaci przebierają w ofertach, a nie firmy w kandydaturach. Oznacza to, że dzisiaj to firmy stoją przed największym wyzwaniem, czyli pozyskaniem odpowiednich pracowników, utrzymaniem obecnych i podtrzymaniem statusu firmy atrakcyjnej dla pracownika w kontekście warunków pracy i rozwoju.

Według danych Mobile Institute, który przeprowadził badanie we wrześniu 2016, najistotniejsze cechy pracy, według osób w wieku 15-35 lat, to elastyczność pracy jest najbardziej pożądaną cechą przez kandydata. Dopiero później wymieniane są zarobki, rozwój osobisty czy możliwości pracy zdalnej. Największym wyzwaniem dla rynku jest jednak zachęcić kandydata do pracy w danym miejscu.

W przypadku gdy firma ma trudność z obsadzeniem swoich stanowisk, naturalnym ruchem jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty HR, czyli popularnego headhuntera. Rynek doradztwa personalnego przeżywa w Polsce rozkwit i nie jest zaskoczeniem, że coraz więcej firm korzysta z usług doradców w tej dziedzinie. Outsourcing usług HR to coraz częstsza praktyka, która w przyszłości może nawet zastąpić tradycyjne działy kadr.

Jednak nawet posiadając bardzo poprawnie zorganizowany proces rekrutacyjny, nie ma pewności, że wyłoni on najlepszego pracownika – Dziś wiele ofert pracy jest podobnych: praca dla wielkich marek, szkolenia, stałe wyzwania. Niektórzy kandydaci nie są zainteresowani wzięciem udziału w procesie rekrutacji bo firma jest dla nich za mała czy mniej znana – chcą pracować tylko z najlepszymi. – dodaje Żaneta Glinka, założycielka platformy 360 Digital Natives, która oferuje m.in. usługi headhuntingu.

Rozwiązanie? Elastyczność i wybór – tego, wg danych firmy, szukają młodzi i aktywni na rynku pracy. W sytuacji, w której to kandydaci zaczynają dyktować warunki, firmom zatrudniającym pozostaje dostosować się do warunków panujących na rynku i te coraz częściej zatrudniają freelancerów. – Praca projektowa to nic nowego, ale zmienia się do niej podejście zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. W dynamicznym świecie młodzi specjaliści coraz częściej zmieniają pracę. Firmy zabezpieczają się przed tym podpisując umowy z agencjami outsourcingowymi dostarczającymi pracowników na bieżąco – dodaje Glinka.

Kolejną zmiana na rynku pracy jest fakt, że firmy z branży HR często uczestniczą też w procesie zwolnienia pracownika. Firma zwalniająca pracownika podejmuje współpracę z taką agencją doradztwa personalnego, a oni wspierają zwalnianego pracownika w przygotowaniach do podjęcia poszukiwań nowych wyzwań zawodowych. Podpowiadają jak wrócić na rynek pracy, jak przygotować odpowiednie CV na konkretne stanowisko i przygotowują ich do rozmów kwalifikacyjnych.

 

Źródło: www.360digitalnatives.pl