Rekordowy rok w budownictwie mieszkaniowym. W całym 2021 r. – wg najnowszych danych GUS – w Polsce oddano do użytkowania o 6,3% więcej mieszkań niż rok wcześniej. O blisko 24% zwiększyła się również liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem.

W minionym roku oddano do użytkowania aż 234,7 tys. mieszkań. To o ponad 80 tys. więcej niż jeszcze w 2015 r., czyli w ciągu 6 lat nastąpił wzrost o blisko 60%. Co więcej, na koniec 2021 r. w budowie pozostawało jeszcze ok. 871,3 tys. mieszkań, czyli o 5,2% więcej niż w 2020 r.

Mieszkania oddane do użytkowania

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za rok 2021. Wynika z nich, że w ciągu minionych dwunastu miesięcy, w Polsce oddano do użytkowania o 6,3% więcej mieszkań niż przed rokiem. Większa była również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (wzrost o 23,9%) oraz liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem (wzrost o 23,3%).

Rekordowy rok w budownictwie mieszkaniowym - widok na osiedle z okna balkonowego.
Rekordowy rok w budownictwie mieszkaniowym

W minionym roku oddano do użytkowania w sumie 234,7 tys. mieszkań – 6,2 na 1 000 mieszkańców. To najwyższy wynik od 1979 r. Wpływ na taką sytuację miał rozwój sektora rynkowego, obejmujący 98,9% wszystkich oddanych do użytkowania mieszkań w analizowanym okresie. Dominującą rolę odgrywało w nim budownictwo deweloperskie (61% mieszkań), a w drugiej kolejności indywidualne (38%). Najmniej do użytkowania oddano mieszkań spółdzielczych – 2 tys. lokali.

Źródło: gov.pl

Przeczytaj także: Zdrowy i aktywny styl życia z Aurec Home

Zdrowy i aktywny styl życia z Aurec Home. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, dom stał się oazą dobrego samopoczucia i miejscem dbania o siebie i bliskich. Transformacja stylu życia związana z pandemią koronawirusa skierowała naszą uwagę na zdrowie, które stało się priorytetem. Poszukujemy bezpiecznej, komfortowej i wielofunkcyjnej przestrzeni do życia. Nowoczesne strefy relaksu Aurec Active, w których można uprawiać sport i wypoczywać w zgodzie z naturą są szczególnie cennymi profitami oferowanymi mieszkańcom przez dewelopera. 

Pandemia koronawirusa wprowadziła wiele ograniczeń, w tym mniejszą aktywność. Rzadziej odwiedzamy przyjaciół, kluby fitness, pracujemy zdalnie lub izolujemy się na kwarantannie. W nowej rzeczywistości znacznie trudniej znaleźć bezpieczną przestrzeń, w której można zadbać o aktywność ruchową czy wypoczynek w komfortowych warunkach.