Ceny nowych mieszkań w Warszawie biją rekordy. Sprawdzamy zatem, gdzie zakup u dewelopera „M” za poniżej 15 000 zł/mkw. jeszcze nie jest trudny.

Najnowsze, lutowe dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że średnie ceny nowych mieszkań w Warszawie wreszcie się zatrzymały. Mowa o stabilizacji średniej stawki ofertowej za 1 mkw. na poziomie wynoszącym około 17 000 zł. O skali zmian cenowych wiele mówi fakt, że jeszcze w marcu 2023 roku analogiczna warszawska stawka była zbliżona do 14 500 zł/mkw. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zatem sprawdzić, w których dzielnicach Warszawy nietrudny jest zakup nowego mieszkania za średnią stołeczną cenę sprzed około roku. Innymi słowy, chodzi o te części Warszawy, gdzie średnia stawka w deweloperskich cennikach wciąż nie przekracza 15 000 zł/mkw.

Wschodnia Warszawa nadal jest zdecydowanie tańsza

Relacje cenowe na stołecznym rynku deweloperskim dobrze pokazuje poniższa mapa. Powstała ona na podstawie wstępnych danych portalu RynekPierwotny.pl z lutego 2024 roku. Te statystyki potwierdzają, że różnica cenowa pomiędzy zachodnią oraz wschodnią Warszawą jest nadal dobrze widoczna. Dwie najdroższe dzielnice z prawobrzeżnej części stolicy, czyli Praga – Północ i Praga – Południe, ze swoimi średnimi cenami nowego metrażu na poziomie 17 000 zł/mkw. – 17 500 zł/mkw. wcale nie wyróżniałyby się po drugiej stronie Wisły.

Sugestywny jest również fakt, że w grupie stołecznych dzielnic o średniej ofertowej cenie nowego metrażu wynoszącej do 15 000 zł/mkw., znajdziemy tylko jedną lewobrzeżną część Warszawy (Ursus). Taki swoisty mini-ranking najtańszych stołecznych dzielnic w lutym 2024 roku wyglądał następująco:

 • Wesoła – 10 951 zł/mkw.
 • Wawer – 11 493 zł/mkw.
 • Rembertów – 12 312 zł/mkw.
 • Białołęka – 12 454 zł/mkw.
 • Ursus – 13 803 zł/mkw.
 • Targówek – 14 483 zł/mkw.

Przyjęty limit cenowy niewiele przekroczyła dzielnica Włochy z lutowym wynikiem wynoszącym 15 295 zł/mkw. Pozostałe części Warszawy można już zaliczyć do średniej lub wyższej półki cenowej.

Białołęka i Ursus – dwa zagłębia tanich stołecznych „M”

Oprócz średniego poziomu cen metrażu, znaczenie ma również wielkość oferty deweloperów w danej dzielnicy. To czynnik szczególnie ważny w obecnych warunkach. Warto tutaj przypomnieć, że stołeczny rynek pierwotny podażowo wciąż nie wrócił do stanu sprzed rozpoczęcia programu Bezpieczny Kredyt 2%. Po podsumowaniu oferty deweloperów ze wszystkich dzielnic Warszawy okazało się, że w lutym 2024 r. jest ona o 15% mniejsza niż rok wcześniej.

Nie wszystkie dzielnice ze względnie tanimi mieszkaniami deweloperskimi mają znaczący udział w łącznej stołecznej podaży, która w lutym br. oscylowała na poziomie około 11 000 ofert. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że pod koniec lutego łączna oferta deweloperów w dzielnicach ze średnią ceną do 15 000 zł/mkw. prezentowała się następująco:

 • Wesoła – 46 ofert
 • Wawer – 336 ofert
 • Rembertów – 163 oferty
 • Białołęka – 1832 oferty
 • Ursus – 1507 ofert
 • Targówek – 374 oferty

Powyższe wyniki prezentują się nieco lepiej jeśli doliczymy do nich Włochy z podażą na poziomie 968 ofert. Ogólny wniosek pozostaje jednak bez zmian. Mianowicie, chodzi o to, że zdecydowanie największy wybór dość tanich mieszkań deweloperskich oferują dwie części Warszawy – Białołęka oraz Ursus. Jeżeli natomiast chodzi o nowe domy z ceną za 1 mkw. przystępną jak na warszawskie warunki, to warto zwrócić uwagę na Wawer. Dodajmy, że powyższe wyniki uwzględniają również domy oferowane przez deweloperów, co ma duże znaczenie właśnie w przypadku Wawra.

W podwarszawskich gminach ceny metrażu są niższe

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl w ramach podsumowania zwracają również uwagę na statystyki dotyczące podwarszawskich gmin. Obszar aglomeracji warszawskiej (z wyłączeniem stolicy) cieszy się coraz większym zainteresowaniem osób, które zniechęciły wysokie ceny w metropolii. Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w lutym 2024 roku pod Warszawą nowy metraż kosztował średnio 9862 zł/mkw. To stawka wyższa o 14% niż rok wcześniej, ale nadal przystępna z warszawskiego punktu widzenia.