Bon turystyczny – Polacy aktywowali ponad milion bonów. Program został zainaugurowany 1 sierpnia 2020 r. Jego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi oraz branży turystycznej, która ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Bon można realizować u ponad 17,5 tys. przedsiębiorców, których bazę prowadzi Polska Organizacja Turystyczna.

Bon turystyczny - Polacy aktywowali ponad milion bonów - kobieta siedzi przy stole na konferencji prasowej.
Bon turystyczny – Polacy aktywowali ponad milion bonów

Przede wszystkim milion aktywowanych bonów pokazuje, że ten program społeczno-gospodarczy został pozytywnie odebrany i jest potrzebny. Ponadto zachęca kolejnych przedsiębiorców do rejestracji na stronie bonturystyczny.gov.pl, a beneficjentów – rodziny z dziećmi – do podróżowania i realizacji bonów. Zespołowa praca Polskiej Organizacji Turystycznej, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwa Rozwoju pozwoliła przygotować ten program w tak szybkim tempie. Dodatkowo dzięki bonowi turystycznemu Polacy odkryją na nowo piękno swojego kraju i będą  wybierać Polskę, jako miejsce na udany wypoczynek, wspierając turystykę krajową.

Bon turystyczny przekroczył kwotę 856 mln zł

Liczba zarejestrowanych płatności wyniosła prawie 300 tys. Od 1 sierpnia do 30 września br. ZUS zrealizował ponad 54 tys. przelewów na łączną kwotę przekraczającą 200 mln zł. Tyle pieniędzy już trafiło bezpośrednio z projektu bon turystyczny na rynek turystyczny.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej bonturystyczny.gov.pl oraz na www.polska.travel.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i „500 plus” im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Źródło: gov.pl