Home Wieści z firm Open Eyes Economy Summit po raz trzeci w Krakowie

Open Eyes Economy Summit po raz trzeci w Krakowie

Już 20–21 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się trzecia edycja kongresu Open Eyes Economy Summit. Tworzy go około 100 firm i instytucji, ponad 170 mówców z całego świata oraz 2000 gości z ponad 20 krajów! Wszystko po to, by promować oparte na wartościach społecznych podejście do gospodarki i stworzyć miejsce wymiany myśli i doświadczeń.

Kongres Open Eyes Economy Summit to okazja do podsumowania całego roku pracy oraz podzielenia się spostrzeżeniami na temat nowej ekonomii. Głównym założeniem jest organizowanie pracy w taki sposób, by osiąganiu zysków towarzyszyło budowanie zaufania do pracowników i klientów, wspieranie kultury, innowacyjności i ekologii. Najważniejszym elementem tego podejścia do gospodarki są wartości społeczne. Pomysłodawcami wydarzenia są Jerzy Hausner i Mateusz Zmyślony.

„Cieszę się, że kongres Open Eyes Economy Summit, promujący myślenie ekonomiczne oparte na wartościach społecznych, wszedł na stałe do kalendarium krakowskich wydarzeń. Jego międzynarodowy wymiar, a w szczególności udział ekspertów z całego świata, powodują, że Kraków staje się bardzo ważnym miejscem na mapie spotkań, co umacnia pozytywny wizerunek miasta. Dlatego bez cienia wątpliwości mogę powiedzieć, że Kraków – jedna z najbardziej atrakcyjnych gospodarczo metropolii Europy oraz ośrodek stwarzający mieszkańcom możliwości rozwoju – to idealna lokalizacja dla tego wydarzenia” – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

„Kongres Open Eyes Economy Summit to znakomita okazja, aby idea społecznej odpowiedzialności biznesu była rozpowszechniana i wdrażana. Podczas dwudniowej debaty ekonomiści, samorządowcy oraz przedstawiciele największych międzynarodowych firm podejmują próbę analizy bieżących trendów i kreują nowe idee kształtujące obraz nowoczesnego świata, w którym rozwój biznesu służy rozwojowi całego społeczeństwa. Cieszę się, że Małopolska po raz kolejny jest partnerem tego wydarzenia. Jestem przekonany, że będzie ono obfitować w nowe pomysły i rozwiązania wzbogacające idee nowoczesnego społeczeństwa” – stwierdza Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego.

W 2018 roku OEE wyruszyło w podróż po Polsce i świecie. Zorganizowano cykl spotkań w ramach OEE On Tour. Poruszony zostały m.in. temat racjonalnego gospodarowania zasobami, roli wody w mieście, wyboru pomiędzy rentownością a wartościami w biznesie czy rozwoju miast. Zwieńczeniem tej wędrówki jest dwudniowy kongres w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Open Eyes Economy Summit to inspirujące prelekcje, emocjonujące slam battles, a także mnóstwo wartościowych i pouczających dyskusji przeprowadzonych na korytarzach krakowskiego ICE.

Wydarzenie to także spore grono znamienitych osobistości ze świata ekonomii, polityki, biznesu, jak również socjologii, dziennikarstwa i sztuki, dzięki którym ta pobudzająca intelektualnie wymiana myśli jest możliwa.

OEES składa się z pięciu bloków tematycznych: FIRMA-IDEA, MARKA – KULTURA, MIASTO-IDEA, CZŁOWIEK – PRACA, ŁAD MIĘDZYNARODOWY. Formuła kongresu odzwierciedla jego filozofię – jest otwarta, żywa, dynamiczna. W trakcie wydarzenia trwają potyczki intelektualne, sesje inspiracyjne, pogłębiające oraz sesje specjalne battle points. Można także odwiedzić meeting points – kameralne miejsca, w których uczestnicy kongresu mogą zadać pytania wybranemu prelegentowi. Wśród uczestników nie zabraknie znanych nazwisk i wybitnych osobistości. Będą to m.in.: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, prof. Zhu Wenyi, Janina Ochojska, Robert Biedroń, David Černý, Ian Brzezinski, Luca Jahier.

„Open Eyes Economy Summit powstał po to, aby poddać rewizji ugruntowane przekonania ekonomiczne i praktyki gospodarcze. Od lat idea ekonomii otwartych oczu jest mi bliska. Nadszedł czas, aby nie tylko o niej rozmawiać, ale również wcielać ją w życie. Podczas całorocznego procesu, który obejmuje liczne konferencje, sesje, seminaria i kończy się kongresem, szukamy odpowiedzi na trudne pytania, podsuwamy rozwiązania i inspirujemy” – mówi prof. dr hab. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej OEES.

Mateusz Zmyślony, dyrektor kreatywny i współtwórca OEES, dodaje: „We współczesnym świecie, Europie i Polsce brakuje miejsca i czasu na złapanie dystansu do męczącej i często przyjmowanej bezrefleksyjnie rzeczywistości. Braki te nadrabiamy podczas Open Eyes Economy Summit. To okazja do dyskusji na temat etyki hodowli przemysłowej zwierząt, sensu wycinki drzew, a także szansa na bezpośrednią rozmowę z autorytetami, profesorami, aktywistami i politykami z całego świata”.

Oprócz samego szczytu zorganizowano również Open Eyes Festival, skupiający się na projektach artystycznych. W tym roku intelektualne debaty urozmaicą: wystawy Franciszka Bunscha – Przestrzeń dla Sztuki, spektakl Art Color Ballet Bursztynowe drzewo, koncert Mów spokojniej – Zagajewski & Pawlik, a także happening i wystawa krakowskiej artystki Cecylii Malik Artysta zmienia świat oraz wystawa fotografii Ryszarda Horowitza.

Zobacz też:

Odkryj w sobie lidera, czyli zaproszenie na XIII konferencję Sieci Przedsiębiorczych Kobiet

CO TWORZY OPEN EYES ECONOMY?

IDEA
Open Eyes Economy to ruch intelektualny koncentrujący uwagę na wartościach, ekonomii oraz społeczeństwie – zarówno w ujęciu regionalnym, jak i globalnym. To unikalne połączenie wiedzy i doświadczeń z dziedziny ekonomii, socjologii, ekologii oraz psychologii, stawiające w centrum uwagi człowieka i poddające rozważaniom jego rolę w społeczeństwie. To fuzja światopoglądów, wizji i przekonań. Wszystko po to, aby podjąć wspólny dialog i znaleźć rozwiązanie problemów współczesnego społeczeństwa.

Open Eyes Economy chce zmieniać rzeczywistość. Ulepszać przestrzeń, w której żyjemy. Chce mieć realny wpływ na świat i świadomie go współtworzyć. Chce żyć w lepszych i ładniejszych miastach, kupować od odpowiedzialnych, godnych zaufania firm oraz utożsamiać się z markami, które świadomie angażują się w kulturę i życie społeczne. Chce oddychać czystym powietrzem, jeść nieprzetworzone produkty i korzystać z rzetelnych źródeł informacji. Ekonomia Otwartych Oczu to droga ku rzeczywistości dopasowanej do ludzkich potrzeb i opartej na tym co ważne – w trosce o przyszłość kolejnych pokoleń.

LUDZIE
Ekonomię Otwartych Oczu tworzą wyjątkowi ludzie z pasją. To osoby wrażliwe i silne zarazem, wykorzystujące swoje umiejętności i zaangażowanie do zmiany otoczenia i pomocy innym. To ludzie o dużej wiedzy i doświadczeniu, których cechuje chęć działania poza utartymi schematami. Mając na względzie człowieka, nie boją się radykalnych zmian i niekonwencjonalnych działań.

Na OEES 2018 Mateusz Zmyślony i prof. Jerzy Hausner zaprosili wyjątkowe osobistości. Podczas tegorocznej edycji będziemy mieli przyjemność gościć m.in. prof. dr Jacqueline Cramer – byłą minister budownictwa, gospodarki przestrzennej i środowiska Holandii, Luca Jahiera – przewodniczącego Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Roberta Bednarskiego – dyrektora Facebooka na Europę Środkowo-Wschodnią, Annę Miotk – dyrektor ds. komunikacji Polskich Badań Internetu, Dominikę Betmann – prezes Siemens Polska, Brunona Bartkiewicza – prezesa zarządu ING Banku Śląskiego, prezydentów Słupska i Wrocławia – Roberta Biedronia i Rafała Dutkiewicza, prof. dr. hab. Jerzego Bralczyka, prof. Zhu Wenyi – główną architekt ZHU Wenyi Atelier, Janinę Ochojską – prezes zarządu Polskiej Akcji Humanitarnej, Szymona Ziobrowskiego – dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, czeskiego artystę Davida Černego i wielu innych.

DZIAŁANIE
Open Eyes Economy mówi o ekologii i jej znaczeniu dla naszej przyszłości. Zwraca uwagę na oszczędne i świadome gospodarowanie zasobami – nie tylko żywności. Otwiera oczy na zmiany zachodzące w społeczeństwie i ich konsekwencje. Porusza problemy łamania praw człowieka na nastawionym na zysk, kapitalistycznym rynku pracy. W centrum tych zagadnień stawia ekonomię i jej przedstawiciela – firmę-ideę. To przedsiębiorstwo, które świadomie angażuje się w problemy społeczne, troszczy się zarówno o jednostkę, jak i całe społeczeństwo, a przede wszystkim kieruje swój zysk na działanie, a nie działanie na zysk.

 

Rejestracja na Open Eyes Ecomony Summit jest już otwarta. Bilety można nabyć przez stronę www.oees.pl

Akredytacje dziennikarskie dostępne pod adresem: media@oees.pl

Open Eyes Economy Summit odbywa się w Krakowie od 2016 roku i gromadzi wybitne osobistości ze świata nauki, ekonomii, kultury. To kongres poświęcony ekonomii opartej na wartościach społecznych. W tym roku odbędzie się 20–21 listopada w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Miastem Gospodarzem trzeciej edycji OEES jest Miasto Kraków, a Partnerem Głównym Województwo Małopolskie. Głównym patronem medialnym wydarzenia jest „Dziennik Gazeta Prawna”.