Spada zdolność kredytowa Polaków. Wraz ze wzrostem oprocentowania kredytów, spada zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców. Eksperci szacują, że w porównaniu do września br. skurczyła się ona nawet o 20%.

Pożyczymy coraz mniej

Ostatnie pandemiczne miesiące przyniosły znaczącą poprawę jeżeli chodzi o uzyskiwanie finansowania przez klientów planujących zakupić nieruchomość na kredyt. Niestety sielanka nie trwała zbyt długo. Spóźnione działania Rady Polityki Pieniężnej co do dynamicznie rosnącej inflacji, wymusiły znaczącą, szybką i kolejną podwyżkę stóp procentowych. Na tą reakcję gwałtownie zareagował wskaźnik WIBOR, który z poziomu 0,25% skoczył w kilka tygodni do wartości 2,51%. Tak dynamicznego wzrostu stawki, która jest jedną ze składowych oprocentowania większości kredytów hipotecznych w Polsce, nikt się nie spodziewał.

Jak już możemy się przekonać, zmiana oprocentowania przełożyła się w sposób znaczący na możliwości kredytowe klientów. W większości banków zmniejszyła się im zdolność kredytowa i to nawet o 20% w stosunku do wartości z września br. Najgorsze w tej sytuacji są zapowiadane kolejne podwyżki stóp procentowych, które mają zatrzymać galopującą inflację. Czego możemy się spodziewać? Najbliższe miesiące pokażą, czy walka ze wzrostem cen jest skuteczna, a co za tym idzie, czy kolejne podwyżki oprocentowania kredytów nie będą konieczne.

Ile trzeba zarabiać, aby kupić mieszkanie?

Gold Finance wzięło pod lupę najczęściej nabywane mieszkania w największych polskich miastach. Podstawą do wyliczeń są dane z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance III kw. 2021 r. Eksperci sprawdzili, jakimi dochodami musi legitymować się rodzina mająca dwójkę dzieci, aby z pozytywnym rezultatem przejść weryfikację banków przy zakupie przeciętnego mieszkania. Spośród analizowanych miast najtańsze lokum kupimy w Łodzi. W III kw. br. płaciliśmy za nie średnio 302 tys. zł. Przy 10 proc. wkładzie własnym miesięczne dochody rodziny muszą wynieść ok. 6100 zł, aby myśleć o kredycie na zakup takiego mieszkania.

Na „przeciętne mieszkanie” w Poznaniu i Gdańsku naszej przykładowej rodzinie wystarczą dochody poniżej 7000 zł. W Krakowie należy zarabiać już  7000 zł, we Wrocławiu 7400 zł, a jak można się było spodziewać najwyższymi zarobkami musi wykazać się rodzina z Warszawy, która aby kupić lokal za średnią stołeczną cenę, która wynosi obecnie 659 tys. zł musi zarabiać łącznie 8400 zł. Warto spojrzeć na znaczącą dysproporcję przy zakupie „przeciętnych” mieszkań w Warszawie i Łodzi. W Łodzi rata kredytu będzie wynosić zaledwie 45% wysokości raty, jaką przyjdzie płacić nabywcom mieszkania w Warszawie.

Spada zdolność kredytowa Polaków - tabela z wykazem cenami kredytowymi w poszczególnych miastach.
Spada zdolność kredytowa Polaków

W bardziej komfortowej sytuacji są kredytobiorcy dysponujący 20% wkładem własnym. Tu miesięczne dochody gospodarstwa domowego potrzebne do uzyskania kredytu mogą być niższe o kilkaset złotych. Jednak przy obecnych cenach mieszkań to dodatkowe 10% wkładu własnego oznacza średnio od 30 tys. zł w Łodzi do 65 tys. zł w Warszawie.

Źródło: Gold Finance