Pellet, kocioł grzewczy, gaz czy pompa ciepła – co wybrać, aby zaoszczędzić? To pytanie sobie zadaje dziś mnóstwo obywateli. Wojna w Ukrainie i jej konsekwencje na nowo definiują niezależność energetyczną całej Europy. Wzrost wysokości cen węgla, prądu i gazu to jednak efekt nałożenia się wielu czynników: zarówno decyzji politycznych i gospodarczych w kraju, jak i ogólnej sytuacji geopolitycznej. Konsekwencje natomiast dotyczą nas wszystkich i są odczuwalne już dziś. Ceny nośników energii we wrześniu 2022 r. były o 44,3% wyższe niż przed rokiem. Koszty ogrzewania na poziomie nawet 15.000 zł rocznie są już całkiem realne.

Aktualnie cena tony pelletu drzewnego sięga już około 3.000 zł — ubiegłej zimy było to około 1.200 – 1.300 zł na tonę. Wzrost kosztów o ponad 100% rdr oznacza, że przywołany wcześniej dochód rozporządzalny na 1 osobę, nie wystarczy już nawet na nabycie 1 tony pelletu drzewnego.

Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku wykorzystania kotła elektrycznego. Według kalkulacji koszty roczne dla nieruchomości o powierzchni 150 m2 mogą sięgnąć kwoty 9.520 zł. W skali roku na ogrzewanie z użyciem prądu trzeba więc przeznaczyć kwotę, która odpowiada pięciu miesiącom dochodu, jaki średnio przypadał na osobę w 2021 r.

Pellet, kocioł grzewczy, gaz czy pompa ciepła – co wybrać, aby zaoszczędzić? - infografika, koszty ogrzewania budynku.
Pellet, kocioł grzewczy, gaz czy pompa ciepła – co wybrać, aby zaoszczędzić?

Promowane do czasu wybuchu wojny w Ukrainie ogrzewanie gazem, daje szansę na niższe rachunki. W skali roku to wydatek około 5.710 zł. Jednak ciągle jest to prawie równowartość 3 miesięcy dochodu rozporządzalnego na osobę w 2021 r.

Optymalnym i oszczędnym rozwiązaniem wydaje się być pompa ciepła. W zależności od rodzaju wybranego urządzenia roczny koszt ogrzewania nieruchomości waha się pomiędzy 2.470 a 4.070 zł. Mankamentem tego rozwiązania są jednak wysokie koszty wejścia. Inwestycja wymaga bowiem zaangażowania środków na poziomie od 35.000 do 50.000 zł.

Źródło: Rankomat.pl

Przeczytaj także: Węgiel nawet ponad 4.000 zł za tonę

Węgiel kamienny w Polsce nieoczekiwanie stał się towarem luksusowym. Ceny węgla przebiły już historyczne rekordy. Pomimo rządowych programów wsparcia, pod postacią dofinansowania do zakupu węgla, wzrost kosztów ogrzewania jest głęboko odczuwalny.