Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne.

Przyglądając się trendom HR 2024, nie sposób nie zauważyć, jak bardzo na pierwszy plan wysuwają się aspekty związane z budowaniem employee experience. Relacja pracodawca – pracownik, świadomy leadership, przyjazna kultura organizacyjna, strategia wellbeingu – to pojęcia, które wyróżniają się w słownikach HR. Jednak analizując dane badawcze, widać wyraźnie, jak wiele w tych obszarach jest jeszcze do zrobienia i z jak ważnym wyzwaniem mamy do czynienia. Na przykład częściej niż co drugi pracownik wskazuje, że ma wysoki lub bardzo wysoki poziom zmęczenia

1, 67 proc. pracowników przyznaje, że odczuwa stres co najmniej raz w tygodniu

2, tylko 36 proc. przyznaje, że ma poczucie, iż szef i pracodawca rozumieją ich potrzeby

3. Aż 97 proc. HR-owców i zarządzających dostrzega pogorszenie kondycji psychicznej i spadek zaangażowania pracowników

4. Zarówno statystyki, jak i codzienne obserwacje w środowisku pracy pokazują, że dbanie o kulturę organizacyjną nastawioną na employee experience powinno być priorytetem dla świadomych i empatycznych liderów.

JAK BUDOWAĆ EMPLOYEE EXPERIENCE?

Są różne sposoby, by wzmacniać ten obszar HR, jednak kluczowe jest tworzenie na co dzień mikromomentów wypełnionych pozytywnymi doświadczeniami i emocjami. Wiążą się one m.in. ze sposobem komunikacji, różnymi formami doceniania, gestami życzliwości, wspierającym feedbackiem, zespołowością i dobrą atmosferą, możliwościami rozwoju czy poczuciem sensu wykonywanych zadań. Jak pokazuje badanie ARC Rynek i Opinia „Docenianie pracowników 2023”, zrealizowane na zlecenie Pluxee Polska, aż 86 proc. zatrudnionych uważa, że brak doceniania przez przełożonego jest impulsem do zmiany pracy. Atmosfera doceniania oraz dobre relacje z przełożonym i zespołem to zaraz po podwyżce (76 proc.) kluczowy czynnik, który może na dłużej zatrzymać pracowników w firmie. Dzisiaj osoby aktywne zawodowo bardzo potrzebują doświadczać pozytywnych emocji, przyjemności i radości. I właśnie na tych filarach powinna opierać się kultura organizacyjna.

DLACZEGO DZIEŃ PRZYJEMNOŚCI W PRACY?

W Pluxee staramy się na co dzień rozwijać kulturę doceniania, radości i uważności, lecz także szukamy dodatkowych pretekstów do wspólnego świętowania oraz tworzymy okazje do celebrowania przyjemności codzienności. Wierzymy, że przyjemność jest jednym z elementów dobrostanu. Mimo że kojarzy się głównie z życiem prywatnym, to w sferze zawodowej również ma  bardzo duże znaczenie – wiąże się z kreatywnością, integracją zespołu, dobrą energią i zaangażowaniem. Tak właśnie narodziła się inicjatywa „Dzień przyjemności w pracy”, która wpisuje się w naszą strategię ukierunkowaną na employee experience, ale służy też szerzeniu świadomości oraz stanowi inspirację dla pracodawców i świata HR. W tym roku obchodziliśmy ten dzień po raz pierwszy, 14 lutego. Dzięki temu połączyliśmy coroczną tradycję – walentynkową pocztę doceniania – z dodatkowymi aktywnościami w duchu przyjemności codzienności. Zachęcamy pracodawców i HR-owców, by uwzględnili taki dzień w swoich kalendarzach firmowych. Z własnego doświadczenia wiemy, że warto!

Autorem artykułu jest Katarzyna Turska – Dyrektorka HR w Pluxee Polska

Pełna treść artykułu dostępna jest w najnowszym wydaniu magazynu Personel i Zarządzanie: https://sklep.infor.pl/personel-i-zarzadzanie-4-2024.html