Krótsza ważność certyfikatu. Dokument poświadczający zaszczepienie się przeciw COVID-19 niebawem utraci swą ważność. Co prawda, początkowo ustalono ją na rok, to jednak z dniem 1 lutego br. znacznie się skróci.

Autor publikacji: Marek Chrzanowski

Przyczyną tego działania jest fakt, iż okres ochronny po zaszczepieniu przeciwko covid okazał się krótszy, niż zakładano. Nowe unijne certyfikaty będą obowiązywać przez dziewięć miesięcy, czyli 270 dni. Data ważności liczona będzie od dnia ostatniego zaszczepienia.

Wprowadzona zmiana będzie obowiązywać wszystkich 27. kraje UE. Do tego czasu, mają one dostosować aplikacje mobilne, używane do weryfikacji certyfikatów covidowych.

Przeczytaj także: Prognozy dla rynku nieruchomości na 2022

Prognozy dla rynku nieruchomości na 2022 r. Jakie główne trendy będą miały największy wpływ na kształtowanie się rynku nieruchomości w 2022 roku? Które z nich w największym stopniu będą rzutować na rozwój sektora mieszkaniowego? Aurec Home, międzynarodowy deweloper z udanymi inwestycjami na rynkach europejskich podsumował 2021 r. i prognozuje trendy na kolejne miesiące. Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Mariolą Żak, dyrektorem sprzedaży i marketingu w Aurec Home.

BiznesTuba: Jakimi wynikami firma zamknie rok 2021? Czy jesteście Państwo zadowoleni z uzyskanych rezultatów, czy cel został osiągnięty? Jak wypadł ten rok w porównaniu z wynikami odnotowanymi w poprzednich latach?

Mariola Żak:Bez wapienia można powiedzieć, że 2021 dla całej branży był rokiem wyjątkowym. Szczególnie na tle zmiennego i nieprzewidywalnego roku 2020. Wystarczy spojrzeć na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Do października, bo na razie do GUSu tylko za te miesiące spłynęły dane, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego do użytkowania oddano o 4% więcej mieszkań a ich powierzchnia była większa już o 10%. Ważny jest jednak jeszcze jeden wskaźnik. Liczba pozwoleń lub rozpoczętych budów wzrosła aż o 29,2%. To pokazuje jak dynamiczny jest dziś rynek. Jeśli zaś chodzi o nasze osiągnięcia, to przeszły one wszelkie oczekiwania. Rok 2021 zamykamy ze zrealizowanymi celami, które pierwotnie zaplanowane były na 2 lata. Miniony rok był dla nas, mówiąc najkrócej, rokiem sukcesów.