Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń mobilnych staje się faktem. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, dzięki którym konsumenci w Unii Europejskiej będą mogli używać jednej ładowarki do urządzeń elektronicznych. Pozwoli to zaoszczędzić do 250 milionów euro rocznie na zakupach niepotrzebnych ładowarek. Wyrzucane i niewykorzystywane ładowarki stanowią w Unii 11 tysięcy ton odpadów elektronicznych rocznie. Ponadto nowe przepisy sprawią, że konsumenci będą mogli korzystać z ładowarek, które już posiadają.

Zgodnie z nowymi przepisami konsumenci nie będą potrzebowali osobnej ładowarki do każdego nowego urządzenia. Do całej gamy małych i średniej wielkości elektronicznych urządzeń mobilnych będą mogli używać ładowarki uniwersalnej. Przepisy te są częścią zabiegów Unii, aby zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych. Pozwolą one konsumentom dokonywać wyborów, które nie będą szkodzić środowisku.

Port USB typu C – nowy standard dla urządzeń mobilnych

Port USB typu C, który zapewnia wysokiej jakości ładowanie i przesył danych będzie nowym standardem dla urządzeń mobilnych. Do końca 2024 roku wszystkie telefony komórkowe, tablety i aparaty fotograficzne sprzedawane w Unii Europejskiej będą musiały być wyposażone w port USB typu C. Wiosną 2026 roku Unia obejmie tym wymogiem także laptopy.

Co więcej, wszystkie nowe telefony komórkowe, tablety, cyfrowe aparaty fotograficzne, słuchawki nagłowne i douszne, przenośne konsole do gry i głośniki, czytniki elektroniczne, klawiatury, myszki, przenośne systemy nawigacji i laptopy, które ładuje się przewodowo i które działają przy zasilaniu do 100 W, będą musiały posiadać port USB typu C. I to niezależnie od marki.

Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń mobilnych już od 2024 roku - telefon podłączony do ładowarki.
Jedna ładowarka do wszystkich urządzeń mobilnych już od 2024 roku

Ponadto wszystkie urządzenia, które obsługują szybkie ładowanie, będą teraz miały tę samą prędkość ładowania. W ten sposób użytkownicy będą mogli ładować je tak samo szybko za pomocą kompatybilnej ładowarki.

Jedna ładowarka, czyli innowacje w służbie ekologii

Coraz popularniejsze jest też ładowanie bezprzewodowe. Dlatego do 2024 roku Komisja Europejska będzie musiała ujednolicić wymogi interoperacyjności urządzeń i ładowarek bezprzewodowych. W ten sposób konsumenci nie będą narażeni na dodatkowe wydatki, skorzysta też środowisko. Będzie też można uniknąć tzw. efektu lock-in, czyli uzależnienia konsumenta od jednego dostawcy.

Świadomy wybór

Uniwersalna ładowarka do wszystkich telefonów komórkowych i tabletów jest korzystna dla użytkowników i środowiska. Konsumenci o właściwościach ładowania nowych urządzeń będą mogli dowiedzieć się ze specjalnych etykiet. Dzięki temu łatwiej ocenią, czy ładowarka, którą już posiadają, jest kompatybilna z nowym urządzeniem. W ten sposób będą mogli świadomie podjąć decyzję o tym, czy do nowego produktu potrzebna im będzie nowa ładowarka.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Nowa dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, po tym jak zatwierdzi ją Rada. Akt wejdzie w życie 20 dni po publikacji. Państwa członkowskie będą miały następnie 12 miesięcy, by przenieść przepisy dyrektywy do prawa krajowego, oraz kolejnych 12 miesięcy na wprowadzenie ich w życie. Innymi słowy w 2024 roku. Nowe przepisy nie będą miały zastosowania do produktów, które weszły na rynek zanim rozpoczęto stosowanie przepisów dyrektywy.

Źródło: Parlament Europejski