Jak być „less-waste”, czyli eko gadżety w świecie technologii. Tworzywa sztuczne nieprzerwanie zalewają świat, a od ok. 70 lat wzrasta ich produkcja. Pokłosiem takich działań są zmiany klimatu, topniejące lodowce czy rosnące góry śmieci. Dbałość o losy naszej planety stała się koniecznością. Biznes coraz chętniej angażuje się w ekologiczne inicjatywy, a na popularności zyskują eko rozwiązania. W jaki sposób stać się bardziej eko w przypadku korzystania z nowoczesnych technologii, które często są opakowane tworzywami sztucznymi? Istnieją usługi i gadżety, dzięki którym zredukujemy nasze obciążenie dla planety. Wśród nich można znaleźć odnowione telefony, bambusowe akcesoria czy solarne powerbanki.

Według tegorocznych obliczeń w 2020 roku wytworzono o ponad 26 proc. więcej tworzyw sztucznych niż w 2010 roku – 367 milionów ton. Co gorsza, życie przedmiotów wykonanych z plastiku jest niezwykle długie. Choć plastikowa torba rozkłada się „jedynie” 20 wiosen, to szczoteczce do zębów zajmuje to już pięćset lat. Między innymi z tych względów trzeba zastanowić się nad swoimi wyborami zakupowymi.

Eko gadżetysmartfon w stylu zero waste

Kupując smartfon, także można zdecydować się na ekologiczne rozwiązanie. Coraz więcej firm oferuje odnowione telefony w atrakcyjnej cenie – warto jednak zdecydować się na sprawdzone miejsca. Wybór eko urządzenia mobilnego w dobrym serwisie pozwoli oszczędzić pieniądze i zmniejszyć ślad węglowy. Ponadto także będzie bezpieczny i gwarantuje smartfon wysokiej jakości.

Jak być „less-waste”, czyli eko gadżety w świeci technologii - kobieta trzyma w ręce telefon.
Jak być „less-waste”, czyli eko gadżety w świeci technologii

W niektórych sklepach można już kupić telefony, którym specjaliści dają drugie życie. To odnowiony sprzęt, poddawany rygorystycznemu procesowi odnowienia. Obejmuje on liczne testy – identyczne, jakie przechodzą nowe urządzenia. To powoduje, że odnowiony smartfon działa tak samo, jak ten opuszczający linię produkcyjną, a jest tańszy o kilkanaście, a czasem nawet 30%. Dodatkowo posiada oryginalne części zamienne, jest dokładnie czyszczony i sprawdzony przed wręczeniem nowemu użytkownikowi. Jeśli natomiast klient chciałby oddać swój stary sprzęt do odnowienia, otrzyma za niego voucher do wykorzystania na zakupy w sklepie. Kupno telefonu poddanego procesowi refurbishmentu idealnie wpisuje się w trend zero waste i jest zdecydowanie korzystniejsze dla środowiska niż zakup nowego. Dlaczego? Przy odnawianiu smartfonów generowanych jest 90% mniej e-odpadów, dwutlenku węgla i wody, nie wspominając o dużo mniejszej ilości wydobytych surowców naturalnych. 

Gadżety z bambusa

Bambus stał się niezwykle popularnym surowcem, z którego wykonuje się gadżety – kubki, sztućce czy słomki wielorazowe. Swoje zastosowanie odnalazł także w branży technologicznej. W sklepach można z łatwością nabyć etui do smartfonów, stojaki na telefony z tej rośliny czy akcesoria w zabudowie bambusowej. Dzieje się tak, ponieważ bambus ma liczne atuty – m.in. jest bardzo wytrzymały, do jego uprawy nie wykorzystuje się pestycydów i rośnie bardzo szybko, dzięki czemu pozwala chronić lasy przed masową wycinką. Decydując się na przedmioty z bambusa dobrze wcześniej zweryfikować ich producenta, ponieważ moda na tę roślinę sprawiła, że nie wszystkie plantacje są prowadzone w zgodzie z ekologią. Należy wybierać produkty, które są wykonane z surowca pozyskanego z poszanowaniem dla środowiska i posiadają odpowiednie certyfikaty – np. FSC® 100%, gwarantujący, że bambus pochodzi ze sprawdzonych zasobów leśnych.

Eko gadżety solarny powerbank

Energia słoneczna to zupełnie darmowe i odnawialne źródło energii. Warto więc z niej korzystać nie tylko w skali marko, ale także na co dzień. Szczególnie że istnieją gadżety, dzięki którym uda się naładować telefon, słuchawki czy smartwatch bez dostępu do gniazdka i z dala od cywilizacji. Mowa o powerbankach z baterią słoneczną. Taki sprzęt przyda się zarówno na plaży, podczas górskiej wędrówki, jak i w awaryjnych sytuacjach na co dzień.

A ile kosztuje? Ceny powerbanków solarnych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Warto jednak zainwestować nieco więcej pieniędzy, co pozwoli na zakup urządzenia o lepszych parametrach. W kontekście powerbanków istotna jest pojemność akumulatora, liczba wejść np. USB oraz funkcje – szybkie ładowanie Quick Charge 3.0 czy standard Qi, pozwalający na bezprzewodowe ładowanie. Jeśli chcemy, by gadżet towarzyszył nam także z dala od domu, dobrym pomysłem jest kupno produktu odpornego na wodę, piach oraz kurz 

Dzięki technologii łatwiej niż kiedykolwiek można edukować się w zakresie ekologii, żyć w sposób przyjazny dla środowiska i czerpać z tego powodu wiele dobrego. Decydując się na zakup smartfona czy elektronicznych gadżetów warto zastanowić się, czy ta decyzja będzie korzystna nie tylko dla konsumenta, ale także dla planety. W końcu na rynku pojawia się coraz więcej jakościowych alternatyw.

Źródło: Digital Care