Łaziki marsjańskie atakują. Już we wrześniu, 16 najlepszych drużyn świata stanie w szranki w niezwykle elitarnych zawodach robotów marsjańskich – European Rover Challenge. Na międzynarodowych zawodach robotycznych European Rover Challenge zobaczymy 16 drużyn z 7 krajów. Wśród finałowej szesnastki, która pojawi się na największym torze marsjańskim na świecie, zobaczymy kilka drużyn z Polski. W tym AGH Space Systems, która otwiera listę finalistów.

Jak co roku, jury konkursu postawiło przed uczestnikami wymagania zbliżone do prezentowanych przez największe agencje kosmiczne. Po zaciętej rywalizacji, w finale zawodów organizowanych w Kielcach zobaczymy reprezentantów 7 krajów: Szwajcarii, Niemiec, Turcji, Włoch, Bangladeszu, Hiszpanii i Polski. Drużyny z Polski, które od lat są faworytami międzynarodowych konkursów robotycznych, uplasowały się wysoko w rankingu. Wśród zespołów na Marsyardzie zobaczymy m.in. AGH Space Systems z łazikiem Kalman, SKA Robotics z łazikiem Sirius II oraz KNR Rover Team z łazikiem Hal-062 z Politechniki Warszawskiej. Ponadto IMPULS z łazikiem IMPULS II z Politechniki Świętokrzyskiej.

Łaziki marsjańskie to nie wszystko

Zawody marsjańskie to nie jedyna atrakcja, jaka czeka na odwiedzających wrześniowe wydarzenie. W programie ERC 2022 przewidziano niezwykle interesujące interdyscyplinarne debaty dot. przyszłości ludzkiego osadnictwa na Czerwonej Planecie. Przetrwania pierwszych astronautów w stałych bazach księżycowych. Ponadto ważnych tematów związanych z komercjalizacją i wykorzystaniem technologii kosmicznych na Ziemi.

Łaziki marsjańskie atakują - robot stoi na piasku.
Łaziki marsjańskie atakują

Równocześnie goście wydarzenia będą mogli zobaczyć na żywo nowoczesne rozwiązania robotyczne. Doświadczyć filmów 3D, wyjaśniających zjawisko zorzy polarnej czy opisujących strukturę lodowych pierścieni Jowisza. Ponadto także samemu poprowadzić łazik i wykonać nim zadanie na miarę prawdziwej misji marsjańskiej.

Prelegenci European Rover Challenge

Wśród prelegentów tegorocznej edycji zobaczymy m.in.: Gianfranco Visentina, kierującego Sekcją Automatyki i Robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorza Wrochnę – prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej, Artemis Westenberg – dyrektor generalną Explore Mars Europe. Ponadto Antoniettę Perino – dyrektor ds. eksploracji gospodarki kosmicznej i sieci międzynarodowej w Thales Alenia Space, czy dr Gernota Groemera – założyciela i dyrektora administracyjnego Austriackiego Forum Kosmicznego.

Wydarzenie odbędzie się offline i online

Przede wszystkim dzięki transmisjom i relacjom na żywo w mediach społecznościowych do ERC może dołączyć publiczność z całego świata. W ubiegłorocznej edycji wydarzenia, dzięki internetowej transmisji, uczestniczyło niemal pół miliona osób z najdalszych zakątków globu. Tegoroczne zawody odbędą się w dniach 9–11 września. Wzorem poprzednich lat zostaną przeprowadzone w dwóch formułach. W wersji stacjonarnej, w której biorą udział roboty skonstruowane przez drużyny. W wersji unikalnej zdalnej, w której zawodnicy z całego świata połączą się zdalnie z robotem mobilnym Leo Rover oraz ramieniem robotycznym, zlokalizowanymi na terenie Politechniki Świętokrzyskiej. Uczestników zdalnej formuły zawodów poznamy w sierpniu, po zakończeniu kwalifikacji.

European Rover Challenge odbywa się pod stałym patronatem Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Polskiej Agencji Kosmicznej. Wydarzenie od lat wspierają także swoją obecnością m.in. decydenci i astronauci NASA i szefowie działów robotyki ESA, przedstawiciele Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, a także międzynarodowe organizacje i firmy kosmiczne. Od tego roku wydarzenie zostało także objęte patronatem Międzynarodowej Federacji Astronautycznej.

Źródło: www.roverchallenge.eu