Jak kryzys klimatyczny wpłynie na nasze oszczędności? Temat kryzysu klimatycznego objął swoim zasięgiem dużą część świata, a jego konsekwencje gospodarcze mogą okazać się negatywne w skutkach. Przede wszystkim z uwagi na rosnące ryzyko stagflacji. Już teraz pojawiają się znaczące problemy w obszarze produkcji dóbr, które przy jednoczesnym utrzymaniu presji inflacyjnej (podaż nie nadąża za popytem) rysują szare perspektywy dla światowych gospodarek. Czy powinniśmy w związku z tym jeszcze większą uwagę poświęcić naszym finansom?

Gospodarka bez energii?

Obecnie wzrosty cen na sklepowych półkach biją kolejne rekordy. Z najnowszego raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że we wrześniu 2021 roku inflacja w Polsce znów poszybowała w górę. W zestawieniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych (wskaźnik CPI) wzrosły o 5,8%.

Obserwujemy również wysokie ceny ropy i gazu oraz informacje o potencjalnych brakach energii elektrycznej w Unii Europejskiej czy faktyczne braki w Chinach. Odbija się to także na odbiorcy indywidualnym. Już teraz wiadomo, że w 2022 r. za gaz i energię elektryczną zapłacimy więcej. Co oznacza, że m.in. koszty ogrzewania domostw będą większe. W połowie września Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę ceny gazu o 7,4% dla gospodarstw domowych.

Jak kryzys klimatyczny wpłynie na nasz oszczędności i inwestycje? - dym unosi się z kominów fabryki.
Jak kryzys klimatyczny wpłynie na nasz oszczędności i inwestycje?

W całej Unii Europejskiej ceny energii elektrycznej dla odbiorców detaliczny są znacznie wyższe niż w zeszłym roku. Zgodnie z danymi o inflacji HICP elektryczność w sierpniu br. była w UE ogółem o 9,3% wyższa niż w analogicznym czasie ub.r. W Polsce wzrost cen od lutego utrzymuje się na poziomie +9,4% rdr. Tak wynika z danych podanych przez Grupę Polskiego Funduszu Rozwoju. Wzrost cen energii to wzrost cen wszystkich produktów i usług. Nie dziwne jest więc to, że coraz częściej zastanawiamy się, w jaki sposób możemy zabezpieczyć nasze środki finansowe przed galopującą inflacją. Ponadto jak odpowiednio przygotować się na wysokie koszty mediów. 

Jak przygotować się finansowo na kryzys klimatyczny?

Stagflacja to połączenie wysokiej inflacji i stagnacji lub recesji w gospodarce, którym towarzyszy wzrost bezrobocia. Jej skutkiem może być globalny kryzys energetyczny, który jednocześnie pobudzi inflację i ograniczy produkcję dóbr.

Światowa gospodarka jest obecnie w niestabilnym punkcie, dlatego warto zadbać o zabezpieczenie swoich środków finansowych. Przy obecnej sytuacji rynkowej trudno o całkowicie bezpieczne inwestycje, które uchroniłyby oszczędności przed inflacją i przyniosły oczekiwany zysk.

Na rynkach finansowych dość dużo zależy od tego, jaką narrację obejmą inwestorzy. Notowania wielu aktywów są więc często napędzane spekulacjami. To właśnie na ich bazie buduje się potem scenariusze dotyczące tego w co warto zainwestować. Idealnym przykładem w tym i ubiegłym roku były kryptowaluty, które stały się w pewnym momencie „modą”. Wiele osób zaczęło w nie inwestować. Duża grupa inwestorów nie wzięła pod uwagę jednak faktu, że postawienie na tak niestabilne i młode aktywo może skończyć się ogromnymi stratami. Zawsze warto analizować sytuację na rynkach i wiedzieć, że niektóre narracje mogą działać jak samospełniające się przepowiednie. Mogą stawać się rzeczywistością tylko dlatego, że zaczęto o nich mówić.

Nieruchomości i złoto – pewne inwestycje na niepewne czasy

W obliczu niepewnej sytuacji energetycznej oraz pomimo rosnących stóp procentowych największym zaufaniem w inwestycjach niezmiennie cieszą się nieruchomości i złoto. W zestawieniu z wynikami badań z pierwszego kwartału zainteresowanie tymi aktywami wzrosło odpowiednio o 2,5 p.p. (58,8%) oraz 3,2 p.p. (39,3%) – wynika z badania Tavex.

Obecnie warto unikać obligacji skarbowych indeksowanych inflacją oraz lokat. Rośnie za to popularność „królewskiego” kruszcu, co nie jest zaskoczeniem – inwestorzy postrzegają rynek złota jako jeden z najbardziej stabilnych. To z kolei daje im poczucie większego bezpieczeństwa inwestycji oraz świadomość niewielkiego wpływu ogólnego wzrostu cen na stan ich oszczędności przechowywanych w złotym kruszcu.

Najlepszym sposobem ochrony zaoszczędzonych środków finansowych jest ich dywersyfikacja. W obliczu niestabilności gospodarczej długoterminowe oszczędzanie to nie tylko idea – to konieczność. Przede wszystkim, by móc sięgnąć po odłożone środki finansowe podczas ewentualnego kryzysu.

Źródło: Tavex