Jakimi autami jeżdżą Polacy? W Polsce niezmiennie dominują samochody osobowe z silnikami benzynowymi. Na tle innych krajów UE, diesle mają bardzo skromny udział. Pod względem popularności napędu z wykorzystaniem gazu Polska jest niekwestionowanym liderem w Europie. Z każdym rokiem rośnie sprzedaż nowych samochodów, jednak wciąż 71% polskich kierowców jeździ kilkunastoletnimi lub starszymi pojazdami. Ponad połowa z nich została sprowadzona do naszego kraju z Europy, a 1/3 z nich to Volkswageny, Ople, Fordy i Audi. Co jeszcze wiadomo o autach ubezpieczanych przez Polaków?

Mężczyźni preferują sportowe auta

Na polskich drogach od lat królują Volkswageny, Ople, Fordy i Audi. Od lipca do września 2021 roku aż 35,5% właścicieli takich pojazdów szukało najtańszego OC w porównywarce rankomat.pl.

Jakimi autami jeżdżą Polacy? - infografika, najczęściej ubezpieczane marki aut
Jakimi autami jeżdżą Polacy?

Na TOP liście najczęściej ubezpieczanych przez kobiety marek samochodów znalazły się (w kolejności od najpopularniejszych): Volkswagen, Opel, Ford, Renault, Toyota. Mężczyźni zgłaszali natomiast do ubezpieczenia najwięcej Volkswagenów, Audi, Opli, Fordów i BMW.

Samochody marki BMW są ubezpieczane głównie przez młodych kierowców (18-25 lat). W III kwartale br. 10,8% osób z tej grupy wiekowej szukało OC na taki samochód. W rankingu popularności nieznacznie wyprzedziło je tylko Audi (11,9%) i Volkswagen (11,1%). Na dalszych pozycjach znalazł się Opel (9,4%) i Ford (6,5%).

Golf na zachodzie, Passat i A4 na wschodzie

Najczęściej ubezpieczano kilkunastoletnie modele samochodów o pojemności silnika do 2,0 l.

Jakimi autami jeżdżą Polacy? - infografika, top 5 najczęściej ubezpieczanych modeli
Jakimi autami jeżdżą Polacy?

Po podziale modeli samochodów według największej popularności w poszczególnych województwach okazało się, że w zachodniej Polsce króluje Volkswagen Golf. Natomiast w centralnej zdecydowana większość kierowców zgłasza do ubezpieczenia Opla Astrę.

Jakimi autami jeżdżą Polacy? - najczęściej ubezpieczane modele samochodów.
Jakimi autami jeżdżą Polacy?

Jaki jest wiek samochodów zgłaszanych do ubezpieczenia?

Kierowcy najczęściej szukali polisy dla samochodów  wieku od 11 do 20 lat (58%). Dwukrotnie mniej użytkowników porównywarki posiadała pojazdy wyprodukowane w ostatniej dekadzie.

Jakimi autami jeżdżą Polacy? -infografika, wiek samochodów zgłaszany do ubezpieczenia.
Jakimi autami jeżdżą Polacy?

Najstarsze ubezpieczane modele (wyprodukowane przed 1991 r.) to przede wszystkim: Volkswagen Golf, Mercedes Benz 124 i Audi 80. Natomiast najmłodsze: Opel Astra, Ford Focus, Skoda Octavia i Toyota Corolla.

Preferujemy większą pojemność silnika 

Polscy kierowcy ubezpieczają najczęściej samochody z silnikami o pojemności 1,6 l do 1,9 l oraz 2,0 l do 2,5 l (odpowiednio: 34,6% i 29,5% kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl). Najmniej osób wybiera natomiast auta z największym silnikiem powyżej 3 l (2,8%).

Ile kosztuje OC najczęściej ubezpieczanych pojazdów?

W okresie od lipca do września br. OC najczęściej ubezpieczanych aut w wieku 11-20 lat kosztowało średnio 628 zł i było o 4% droższe od średniej w całym kraju. Oferty bardzo zbliżone do przeciętnej ceny wyliczonej dla ogółu kierowców otrzymywali natomiast właściciele samochodów marki Volkswagen.

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny składki zwracają uwagę na dane kierowcy. Ponadto na rodzaj ubezpieczanego samochodu, przy czym każdy z wymienionych wyżej elementów może mieć znaczny wpływ na cenę OC. Przykładowo, za ubezpieczenie kilkunastoletniego auta płacimy z reguły więcej niż za OC nowego pojazdu.

Źródło: Rankomat