Co kupować – drogie kawalerki czy tańsze, większe mieszkania? Ceny mieszkań na rynku pierwotnym zależą od wielkości mieszkania. Za metr kwadratowy najpopularniejszej wśród inwestorów kawalerki zapłacić trzeba czasem nawet o 50% więcej niż przeciętnego mieszkania trzypokojowego.

Według analityków Rednet Consulting średnie ceny za metr kwadratowy kawalerek są znacznie wyższe niż pozostałych lokali. Największe różnice wśród analizowanych miast dotyczą Gdańska. Za metr kwadratowy w jednopokojowym mieszkaniu trzeba średnio zapłacić ponad 16 tys. zł. Zaś w trzypokojowym o 5 tys. zł mniej. Cena metra kwadratowego kawalerki w tym mieście jest wyższa o 34,1% od średniej dla pozostałych lokali. Na przeciwnym biegunie jest Łódź, gdzie średnia cena metra kwadratowego w jednopokojowym mieszkaniu jest wyższa o 11,3% od średniej dla pozostałych lokali.

Co kupować - drogie kawalerki czy tańsze, większe mieszkania? - tabele z cenami mieszkań w poszczególnych miastach.
Co kupować – drogie kawalerki czy tańsze, większe mieszkania?
Co kupować - drogie kawalerki czy tańsze, większe mieszkania? - wykres, ceny mieszkań.
Co kupować – drogie kawalerki czy tańsze, większe mieszkania?

Wyraźnie widać że cena metra kwadratowego kawalerki znacznie odbiega od średniej dla pozostałych mieszkań. Związane jest to z jednej strony z niewielką podażą takich lokali. Z drugiej zaś strony jest to najpopularniejszy produkt inwestycyjny, gdyż cena całkowita takiego mieszkania jest oczywiście niższa niż tych większych. Taki produkt jest dostępny również dla inwestorów z mniejszych portfelem gotówkowym. Ponadto łatwiej też takie mieszkanie zakupić na kredyt ze względu na mniejszą, konieczną zdolność kredytową, a koszt jego wykończenia jest niższy.

Warto dokładnie przeliczyć potencjalne stopy zwrotu. Może okazać się, że lepiej kupić tańsze (wg ceny za metr kwadratowy) mieszkanie dwupokojowe, które jednak wynajmiemy za większe pieniądze i w efekcie uzyskamy lepszą stopę zwrotu. Różnice między miastami są zauważalne. Gdańsk i Kraków to miasta o olbrzymim potencjale turystycznym, stąd często kawalerki wynajmowane są na pobyty krótkoterminowe. Warszawa zaś ma olbrzymi potencjał biznesowy, którego za to nie ma Łódź, stąd różnice cen w tym mieście są mniejsze.

Mieszkania – różnice cenowe dla każdego z prezentowanych miast:

Co kupować - drogie kawalerki czy tańsze, większe mieszkania? - ceny mieszkań w Gdańsku.
Co kupować – drogie kawalerki czy tańsze, większe mieszkania?
Co kupować - drogie kawalerki czy tańsze, większe mieszkania? ceny mieszkań w Krakowie.
Co kupować – drogie kawalerki czy tańsze, większe mieszkania?

Źródło: REDNET 24 i tabelaofert.pl