Home Energetyka Wodór alternatywą dla ropy?

Wodór alternatywą dla ropy?

Jak czytamy w sobotnim artykule BusinessInsider.pl, inwestycja w wodór może być dla Polski dobrym interesem. Na ten stan rzeczy może mieć wpływ rozwój paliw alternatywnych, które mogą spowodować wypieranie ropy jako głównego paliwa. 

Eksperci którzy rozmawiali o tym w studio BusinessInsider, rozmawiali o tym, że wodór mógłby znaleźć zastosowanie szczególnie w motoryzacji, bowiem Polska produkuje dziś ok. 1 mln ton wodoru, co wystarczyłoby do zaspokojenia zapotrzebowania ok. 5 mln samochodów wodorowych, przy parametrach spalania aut obecnych już na rynku.

Nagle pojawia się coś zupełnie nowego. Paliwo, które dla nas w sensie technologicznym było niedostępne i paliwo, które dla nas jest nie tylko alternatywą dla ropy, ale jest też dużo lepsze, bo bardziej ekologiczne – mówi Jacek Pawlak prezes Toyota Motor Polska i Toyota Central Europe. Prof. Marcin Ślęzak dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego zaznacza zaś, że wodór może mieć ogromne zastosowanie w całej gospodarce. Dodaje, że prace nad tym już trwają w ministerstwach. – Rzeczywiście to jest przyszłość. Polska jest dużym producentem wodoru. Na szczeblach rządowych mówi się również o eksporcie wodoru również do Japonii – mówi prof. Marcin Ślęzak dyr. Instytutu Transportu Samochodowego.

Całość rozmowy wideo:
https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/wodor-paliwem-przyszlosci-polska-gospodarka-moze-na-tym-zarobic/eyqje8s