Jak przygotować motocykl do sezonu? W 2021 roku w Polsce, zarejestrowanych było 1 112 642 motorowerów i 1 052 149 motocykli. Zanim więc wyprowadzisz swojego „rumaka” z garażu, pamiętaj, że kilkumiesięczny postój, nawet w najlepszych warunkach, może w znaczący sposób wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego przed pierwszą przejażdżką niezbędnych jest kilka kroków, które przygotują go do nowego sezonu.

Po zimie na drogach znajduje się mnóstwo zanieczyszczeń, w tym przede wszystkim soli. Sól działa niszcząco dla lakieru oraz elementów podwozia, dlatego warto motocykl starannie umyć. Następnie należy naładować akumulator, nasmarować łańcuch, napełnić bak. Sprawdź również poziom oleju oraz cieczy w układzie chłodzenia. Zrób ogólny przegląd: sprawdź czy działają wszystkie światła: przednia i tylna lampa, światło stopu, kierunkowskazy oraz światła pozycyjne. Skontroluj działanie hamulców oraz poziom płynu hamulcowego.

Jak przygotować motocykl do sezonu? - kobieta i mężczyzna jadą na skuterze.
Jak przygotować motocykl do sezonu?

Technologi, motocykl i bezpieczeństwo

Jest pewien ważny aspekt, z którego nie każdy motocyklista zdaje sobie sprawę. Warto pamiętać, że w zimie wielu kierowców samochodów mogło „zapomnieć”, że dzielą drogi z motocyklistami. Kiedy więc zaczniesz wyjeżdżać na pierwsze wiosenne wypady, zachowaj szczególną ostrożność! Unikaj bardzo szybkiej jazdy i nie „wyskakuj” nagle zza kolumny samochodów – daj kierowcom czas na bezpieczną reakcję.

Aby wojaże były w pełni bezpieczne, warto dodatkowo zaopatrzyć swój motocykl w wideorejestrator. Dzięki niemu każde zdarzenie na drodze będzie nagrane. Idealnym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia, które zarejestruje zarówno to, co dzieje się z przodu, jak i z tyłu, np. wideorejestrator Mio MiVueTM M760D z tylną kamerą w zestawie. Urządzenie nagrywa w jakości Full HD, posiada super jasny obiektyw o przesłonie F1.6 oraz rzeczywisty kąt widzenia 130°. Wbudowany moduł GPS pozwala na precyzyjną lokalizację czasu i miejsca zdarzenia. Dzięki autorskiej technologii MioTM Night Vision Pro nagrane obrazy są jasne i wyraźne nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Wbudowane Wi-Fi pozwoli na szybkie wykonanie kopii zapasowej filmów na smartfonie oraz ich udostępnianie w mediach społecznościowych.

Kamery dla jednośladów

Innym rozwiązaniem może być zakup kamery dla jednośladów Mio MiVueTM M700, która może być użyta nie tylko przez motocyklistów, ale również rowerzystów. Ta kamera nagrywa filmy w jakości Full HD 1080P z szybkością 60 klatek na sekundę. Nagrania są rejestrowane w jakości 2K/1440p o szerokim kącie widzenia 140°, co pozwala na zapisania każdego szczegółu podczas jazdy. Metalowa obudowa oraz utwardzone szkła powodują, że kamera posiada wodoodporność typu IP67. Innymi słowy jest odporna i wytrzymała na różne warunki atmosferyczne

Nie spiesz się – jeszcze zdążysz w tym sezonie nacieszyć się jazdą! Pamiętaj, że od tego, jak dokładnie i starannie przygotujesz swój motocykl do jazdy, zależy bezpieczeństwo twoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Życzymy wielu udanych wojaży oraz szerokiej drogi!

Źródło: Mio Europe