Modułowy dom nad morzem – przyszłość turystyki. Pandemia COVID-19 uderzyła w sektor turystyczny. Zamknięcie granic, ograniczenie możliwości przemieszczania się oraz okresowe zawieszenie działalności przez hotele i ośrodki wypoczynkowe przełożyło się na ogromne starty w tej gałęzi rynku. W przyszłości jej problemy może rozwiązać budownictwo modułowe.

Turystyka po koronawirusie

Według danych Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych odbicie spowodowane wdrożeniem szczepionek nie uchroni branży turystycznej przed stratami – te mogą wynieść około 2 bilionów dolarów w 2021 roku, a według raportu przygotowanego przez Economist Intelligence Unit w 2022 roku sektor wciąż będzie o 30% mniejszy niż w 2019 roku. Koronawirus oraz przyspieszające zmiany klimatu przekładają się na transformację w jej obrębie. Wzrosło znaczenie turystyki krajowej, spadła częstotliwość podróży samolotem, a turyści kładą większy nacisk na doświadczenia. Za zmianami w sposobach podróżowania i spędzania wolnego czasu podążają również te w turystycznej infrastrukturze. Turyści zwracają uwagę na środowisko, pragną kontaktu z naturą. Ponadto stałego dostępu do osiągnięć technologicznych, a zadaniem firm turystycznych jest im to zapewnić.

Modułowe hotele i domy letniskowe

Sektor turystyczny oprócz uwzględniania potrzeb klientów będzie musiał również brać pod uwagę zmiany zachodzące w sektorze budowlanym, który wymusi nowe podejście do inwestycji wypoczynkowych. Można przypuszczać, że już w niedalekiej przyszłości odnawialne materiały w postaci drewna oraz niskoemisyjne technologie takie jak moduły szkieletowe-drewniane staną się wiodącymi na rynku. Moduły kubaturowe na szkielecie drewnianym oferują szerokie korzyści dla branży turystycznej. Znakomitą część pracy nad nimi wykonuje się w fabryce. Na placu budowy następuje tylko ostateczny montaż, a więc jest możliwe skrócenie czasu budowy do kilku miesięcy. Zastosowanie drewna to mniejsze koszty finansowe, ale również środowiskowe, z racji niewielkich emisji gazów cieplarnianych podczas produkcji oraz stuprocentowej odnawialności.

Modułowy dom nad morzem – przyszłość turystyki/ Suntago Village, Park of Poland - domki na plaży z lotu ptaka.
Modułowy dom nad morzem – przyszłość turystyki/ Suntago Village, Park of Poland

Eko dom nad morzem

Technologia modułowa umożliwia nie tylko wznoszenie komfortowych i przyjaznych środowisku hoteli, ale również osiedli domów letniskowych, jak np. Osiedle Suntago Village przy parku wodnym, zrealizowane przez Unihouse. Moduły nie wymagają rozbudowanych fundamentów tak jak domy stawiane w tradycyjnej technologii. Możliwy jest zatem ich szybki i sprawny montaż nad jeziorem, w pobliżu morza czy w leśnej głuszy. Można być pewnym, że zmienią się sposoby budowania nowych obiektów turystycznych.

Z powodu zmniejszania emisji gazów cieplarnianych i malejącej ilości dostępnych surowców hotele i domy letniskowe w przyszłości powstawać będą z drewna oraz składanych w fabrykach prefabrykatów. Przełoży się to na mniejsze zużycie energii i materiałów bez straty na jakości i komforcie.

Źródło: Unihouse