Home Motoryzacja Warszawa: wpływy ze strefy płatnego parkowania to 95 mln zł

Warszawa: wpływy ze strefy płatnego parkowania to 95 mln zł

Kierowcy w Warszawie coraz chętniej płacą za parkowanie kartą lub przez urządzenie mobilne, a coraz rzadziej gotówką. Zarząd Dróg Miejskich podsumował łączne wpływy z parkowania w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w 2017 r. Wyniosły 94,9 mln zł i były o 4,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Środki trafią na remonty dróg.

Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego to dziś ok. 30 tys. miejsc postojowych. W ZDM–ie trwają prace m.in. nad wprowadzeniem usługi e-parkowanie, która pomoże kierowcom znaleźć wolne miejsce postojowe oraz e-kontroli, która usprawni kontrolę opłat za parkowanie i przyczyni się do większej rotacji miejsc postojowych, a co za tym idzie, lepszej ich dostępności dla kierowców.

W 2017 r. było 247 dni płatnego postoju w SPPN, a łączne wpływy ze strefy wyniosły 94,9 mln zł. Odkąd w 2015 r. wymieniono parkomaty na urządzenia wyposażone w terminal płatniczy, płatności gotówkowe są powoli zastępowane przez płatności kartą. Coraz częściej kierowcy płacą za parkowanie z pominięciem parkomatu – za pomocą aplikacji mobilnej. Przez cały rok kierowcy zapłacili gotówką w parkomatach 32,6 mln zł – o ponad 12 proc. mniej niż w 2016 roku. Znaczący wzrost odnotowano z kolei w płatnościach kartą – tu wpływy wyniosły 32,4 mln i były o 23 proc. większe niż rok wcześniej, oraz w płatnościach mobilnych – 14,2 mln zł, czyli ponad 24-procentowy wzrost.

Średnia wartość jednego biletu parkingowego wyniosła 5,16 zł, a jednej opłaty mobilnej – 6,35 zł. Wciąż jednak sporo kierowców nie płaci za parkowanie. Za brak opłaty wystawiono w 2017 r. 351 606 tzw. DOD-ów (Dokumentów Opłaty Dodatkowej), a wysokość zapłaconych z tego tytułu kar wyniosła 13,9 mln zł.

 

 

Źródło: transport-publiczny.pl