Targi SUGAR Expo już 4 czerwca. Akademia+Biznes=Innowacja. W dniu 04.06 odbywają się targi SUGAR EXPO 2021/2022. Wydarzenie jest corocznym zwieńczeniem kilkumiesięcznej współpracy przedsiębiorstw z międzynarodowymi zespołami studenckimi mentorowanymi przez kadrę akademicką. Program organizuje sieć akademicka SUGAR (https://sugar-network.org/), zrzeszająca kilkanaście czołowych uczelni ze wszystkich kontynentów świata (oczywiście bez Antarktydy). Wydarzenie co prawda ma miejsce w sercu Doliny Krzemowej, ale również będzie możliwy udział on-line.

Targi mają charakter otwarty i będą transmitowane on-line. Zapraszamy do sprawdzenia jakie wyzwania rozwiązywały zespoły w tym roku. Udział wymaga rejestracji przez evenbrite (https://www.eventbrite.com/e/sugar-expo-2022-registration-298036303607). Należy wybrać opcję Online stream watcher.

Targi SUGAR Expo już 4 czerwca. Akademia+Biznes=Innowacja - ludzie stoją na tle pomarańczowego plakatu.
Targi SUGAR Expo już 4 czerwca. Akademia+Biznes=Innowacja

Politechnika Warszawska jest jedyną uczelnią biorącą udział w projekcie z regionu środkowo-wschodniej Europy

Współinicjatorem przedsięwzięcia i koordynatorem na Politechnice Warszawskiej jest dr inż. hab. Mariusz Kaleta, który w taki sposób charakteryzuje projekt:

Innowacje wymagają różnych bodźców. Siłą projektu SUGAR jest różnorodność oraz spora doza zaskoczenia. Różnorodność rozumiemy wielowarstwowo. Dużą uwagę przykładamy do komponowania składu osobowego zespołów, zwracają uwagę na zróżnicowane kompetencje, umiejętności, ale również cechy charakteru. Różnorodność wypływa w sposób naturalny z wielokulturowego, międzynarodowego charakteru zespołu studenckiego, sposobu pracy, komunikacji i myślenia poszczególnych jego członków. Zaś element zaskoczenia jest efektem postawienia całego zespołu, ale również poszczególnych studentów indywidualnie, przed wyzwaniem z poza ich strefy komfortu. Owocuje to świeżym spojrzeniem, które daje szanse eksploracji rozwiązań o których najwytrawniejsi eksperci mogliby nawet by nie pomyśleć. Oczywiście w odpowiednim momencie również eksperci dziedzinowi stają się niezbędni. Cały proces kreowania innowacji jest umiejętnym balansowaniem pomiędzy nieograniczoną eksploracją przestrzeni rozwiązań a pogłębianiem i doszczegółowaniem wybranych pomysłów.

Targi SUGAR Expo już 4 czerwca. Akademia+Biznes=Innowacja - 4 osoby siedzą przy stole i dyskutują.
Targi SUGAR Expo już 4 czerwca. Akademia+Biznes=Innowacja

W tym roku studenci PW współtworzą zespół wraz ze studentami z San Francisco State University (https://www.sfsu.edu/). Zespół współpracował z firmą Ripple (https://ripple.com/) nad wyzwaniem dotyczącym demokratyzacji sztuki z wykorzystaniem technologii block-chain i NFT (non-fungible token). Zespół od kilku dni przebywa w Kalifornii, gdzie zaprezentował swój pomysł firmie Apple. Ponadto 4 czerwca będzie publicznie przedstawiał pomysł w ramach targów SUGAR Expo.

Projekt SUGAR wywodzi się pierwotnie ze słynnego kursu ME310 realizowanego na Uniwersytecie Stanforda. Bazując na oryginalnej metodyce studenci z różnych uczelni z całego świata, różnych kierunków i z różnym doświadczeniem, stawiani są wobec wyzwania sformułowanego przez partnera biznesowego. Zespół przechodzi proces kreowania nowego produktu lub usługi pod opieką kadry akademickiej.

Więcej informacji na temat współpracy w ramach projektu SUGAR można uzyskać u: dr inż. hab. Mariusz Kaleta, mariusz.kaleta@pw.edu.pl

Instagram: https://www.instagram.com/warsaw_df/ Facebook: https://www.facebook.com/WarsawDesignFactory