Rośnie sprzedaż kosmetyków ekologicznych. Polacy coraz częściej sięgają po produkty ekologiczne. W wyniku przymusowej izolacji w czasie pandemii całkowita sprzedaż kosmetyków w Polsce wyhamowała. W okresie od maja 2020 do kwietnia 2021 roku wartość zakupów gospodarstw domowych dla całej kategorii spadła o 2% w relacji rdr. Gorsze wyniki nie dotyczyły jednak wszystkich produktów. Dla przykładu ich ekologiczne warianty oznaczane jako bio, eko, vege w analogicznym okresie odnotowały 76% wzrost wartości zakupów. Takie dane płyną z analiz Panelu Gospodarstw Domowych GfK.

Pandemia koronawirusa wymusiła na Polakach radykalną zmianę trybu życia, co przełożyło się m.in. na ograniczenie kontaktu z innymi ludźmi. Z powodu większej niż dotychczas troski o bezpieczeństwo, nasze mieszkania i domy stały się miejscem, w którym wykonywaliśmy większość codziennych aktywności. Stały się dla nas szkołą, przedszkolem, restauracją, centrum rozrywki
i salonem piękności w jednym. W niektórych przypadkach, np. w sektorze spożywczym, taka zmiana miała stymulujący wpływ na zakupy. Jednak wiele kategorii, a wśród nich także kosmetyki, odnotowało słabsze wyniki sprzedaży. Ciągłe przebywanie w bezpiecznej, domowej przestrzeni poskutkowało tym, że rzadziej stosowaliśmy np. produkty do makijażu czy pielęgnacji zarostu.
W efekcie ograniczenia wydatków na kosmetyki, wiele produktów z tej kategorii odnotowało gorsze wyniki niż przed rokiem, a cała grupa kosmetyków zakończyła ostatnie 12 miesięcy ze spadkiem na poziomie 2%.

Rośnie sprzedaż kosmetyków ekologicznych - kosmetyki do makijażu leżą na stole.
Rośnie sprzedaż kosmetyków ekologicznych

Eko trendy

Pandemia sprawiła, że Polacy stali się bardziej świadomi i częściej skupiali się na kwestiach związanych ze zdrowiem. Nabywcy zaczęli również zwracać większą uwagę na skład produktów, które kupują i nakładają bezpośrednio na skórę. To z kolei jeszcze mocniej napędziło rozwój segmentu kosmetyków bio, eko, i vege, który od kilku lat dynamicznie rozwija się na polskim rynku. Wspomniana kategoria odnotowała 76% wzrost wartości zakupów w relacji rdr. Tym samym wartość rynku przez 12 miesięcy urosła o 180 mln zł do kwoty 400 mln zł. 

Eko świadomość

Mogłoby się wydawać, że lęki związane z pandemią przysłoniły Polakom inne kwestie, w tym np. potrzebę aktywnych działań pro-środowiskowych. Tymczasem deklaracje oraz faktyczne zakupy wyraźnie temu zaprzeczają. Prawie 50% nabywców czuje się osobiście dotkniętych problemami środowiskowymi. 1/3 konsumentów zaprzestała lub rozważa zaprzestanie zakupów niektórych produktów ze względu na ich wpływ na środowisko. Jest to jasny znak dla producentów, że powinni realnie zaangażować się w działania proekologiczne. Dla nabywców coraz ważniejsze staje się bowiem przekonanie, że kupując produkt, nie tylko wydają pieniądze na zaspokojenie własnych potrzeb, ale także wspierają ochronę planety.

Zachodzące zmiany są całkowicie zbieżne z postępującym trendem konsumenckiej eko-uwagi. Jak wynika z danych GfK, w 2020 roku udział shopperów określanych jako eko-aktywni oraz eko-rozważający wzrósł łącznie o 5,6 p.p. do wielkości 64,8%. W wyniku tego zmniejszył się udział nabywców, określanych jako eko-lekceważący.

Źródło: GfK