Polski Ład – nowe propozycje dla małych przedsiębiorstw. Polski Ład to nowy program naprawczy, który wprowadza szereg zmian związanych z edukacją, rolnictwem, polityką prorodzinną, klimatyczną, cyfryzacją, emeryturami czy wsparciem dla seniorów. Rząd zajął się także zmianami, które wpłyną na przedsiębiorców. Polski Ład zakłada ulgi dla firm? Jakie korzyści przyniesie nowy program mikro i małym firmom?

Niższe podatki dla mikrofirm

Najmniejsze firmy zaoszczędzą 2 tys. złotych rocznie. Dzięki reformie wprowadzającej wysoką kwotę wolną od podatków w wysokości 30 tys. zł, obniżone zostaną obciążenia dla 500 tys. firm, które mają dochody do 6 tys. zł miesięcznie.

Podwyżka progu podatkowego do 120 tys. zł

Przede wszystkim nastąpi pierwsza od 12 lat podwyżka progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł. Co będzie korzystne dla firm rozliczających się według skali podatkowej.

Polski Ład - nowe propozycje dla małych przedsiębiorstw - dwóch mężczyzn siedzi przy biurku przed otwartymi laptopami i robi notatki w notesie.
Polski Ład – nowe propozycje dla małych przedsiębiorstw

Ulga na prototypy

Celem ulgi jest podatkowe wsparcie przedsiębiorców w tworzeniu prototypów. Konstrukcja prototypu to często niezbędny, a jednocześnie bardzo kosztowny warunek pomyślnej komercjalizacji produktu. Ponadto rozwiązanie bazuje na koncepcji funkcjonującej we Francji.

Umożliwienie zakładania fundacji rodzinnych

Z myślą o polskich firmach rodzinnych wprowadzone zostanie rozwiązanie prawne dotyczące planowania i realizacji sukcesji, pozwalające budować silne polskie marki. Powstaną fundacje rodzinne, wzorowane na ich zagranicznych odpowiednikach. Mają one służyć zapewnieniu wielopokoleniowej sukcesji biznesu i akumulacji rodzimego kapitału. Będą także sprzyjać nowym inwestycjom oraz profesjonalizacji. Dodatkowo, pozwolą zabezpieczyć materialne potrzeby członków rodzin fundatorów, a nawet wspomagać organizacje pożytku publicznego. Nowe przepisy umożliwią tworzenie fundacji rodzinnych odpowiadającym indywidualnym potrzebom zarówno w sferze biznesu, jak i w sferze prywatnej oraz oddzielenie spraw gospodarczych od rodzinnych.

2 mln euro ryczałtu ewidencjonowanego

Od 2021 r. weszły w życie zmiany, które zwiększyły limit przychodów uprawniających do płacenia ryczałtu. Do tej pory wynosił on 250 tys. euro. Przede wszystkim zmiany objęły większą grupę wolnych zawodów, m.in. prawników, lekarzy, księgowych, inżynierów i tłumaczy.

Wprowadzenie ulgi konsolidacyjnej

Firmy potrzebują impulsu do szybkiego przeprowadzenia procesów konsolidacyjnych i zwiększania przewagi konkurencyjnej. Efekt ten zostanie osiągnięty przez ulgę w podatku CIT.

Ryczałt dla przychodów zagranicznych

To rozwiązanie dla nierezydentów i dotyczy dochodów zagranicznych. Jeśli nierezydent zdecyduje się przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski, to od dochodów zagranicznych zapłaci stały ryczałt.

Specjalny program powrotu kapitału

Jest to program dla Polaków, którzy mają majątek lub ukryte dochody za granicą. W jego ramach będzie można powrócić z majątkiem i dochodami bez obaw o wszczęcie postępowań w sprawie unikania opodatkowania.

Źródło: gov.pl