Mieszkańcy Mazowsza chcą zakazu palenia węglem. Z badania przeprowadzonego wśród mieszkańców Mazowsza przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza wynika, że ponad 2/3 z nich jest za zakazem palenia węglem w Warszawie. Większość chciałaby też rozciągnięcia go na otaczające stolicę powiaty. Poparcie dla zaostrzenia uchwały antysmogowej w miejscowościach, których miałaby dotyczyć, jest nawet większe niż w reszcie województwa.

Eksperci Europejskiego Centrum Czystego Powietrza przygotowali raport na temat zanieczyszczenia powietrza oparty na badaniu opinii społecznej. Wyniki wskazują, że 67 proc. osób z Mazowsza chce zakazu palenia węglem w stolicy. 57 proc. także w otaczających ją powiatach. 69 proc. badanych sprzeciwia się również montowaniu urządzeń grzewczych na węgiel i biomasę w nowo powstających budynkach, które mają dostęp do sieci gazowej lub ciepłowniczej.

Mieszkańcy Mazowsza chcą zakazu palenia węglem - infografika, Raport “Społeczna percepcja problematyki niskiej emisji w województwie mazowieckim” | ECAC
Mieszkańcy Mazowsza chcą zakazu palenia węglem

Źródło: Raport “Społeczna percepcja problematyki niskiej emisji w województwie mazowieckim” | ECAC

Warszawa chce mieć czyste powietrze

Od kiedy kilka lat temu smog i zanieczyszczenia powietrza stały się jednym z ważniejszych tematów w debacie publicznej. Jako jedno z głównych źródeł problemu zidentyfikowano tzw. kopciuchy – czyli stare piece na węgiel i drewno – walka z nim przebiega dwutorowo. “Marchewką” jest prowadzony przez rząd program Czyste Powietrze zachęcający do zmiany sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczny. Natomiast “kij”, w postaci uchwał antysmogowych wymuszających taką zmianę, jest w rękach samorządów. Jak dotąd aż 14 z 16 województw posiada tego rodzaju przepisy, mają jednak one bardzo rozmaity poziom restrykcji.

Statystyki Google pokazują, że liczba wyszukiwań hasła “uchwała antysmogowa” była minionej zimy kilkukrotnie większa niż w ostatnich latach. Mimo to, znajomość tych przepisów pozostaje dość niska. Z badania ECAC wynika, że blisko 60 proc. posiadaczy kominków na Mazowszu nie planuje dostosowania się do przepisów uchwały antysmogowej. Ewentualnie dotychczas nie rozważało tej kwestii. A 23 proc. nie wie, czy ich urządzenie grzewcze spełnia normy obowiązujące na terenie województwa od połowy 2018 r.

Mieszkańcy Mazowsza chcą zakazu palenia węglem , infografika, Raport “Społeczna percepcja problematyki niskiej emisji w województwie mazowieckim” | ECAC
Mieszkańcy Mazowsza chcą zakazu palenia węglem

Źródło: Raport “Społeczna percepcja problematyki niskiej emisji w województwie mazowieckim” |ECAC

Badacze pytali nie tylko o samą uchwałę antysmogową, ale o konkretne zapisy w proponowanych wersjach jej nowelizacji, o którą prezydent m.st. Warszawy zaapelował do władz województwa mazowieckiego. Stąd w raporcie szereg szczegółowych wyników dotyczących różnych możliwych wariantów. Najwięcej sympatyków (68 proc.) ma zakaz palenia węglem na terenie Warszawy. Wśród warszawiaków zakaz popiera aż 74 proc. badanych. W tej grupie największe jest też poparcie dla zakazu montowania kominków w nowych mieszkaniach, które mogłyby mieć dostęp do sieci grzewczych. W całym województwie za wprowadzeniem takiego zapisu jest 69 proc. osób. Jednak aż 76 proc. w samej Warszawie, której ma dotyczyć głosowana wkrótce w sejmiku wojewódzkim nowa uchwała antysmogowa.

Źródło: ECCP