Kalkulator UOKiK – sprawdź, czy możesz skorzystać z funduszu wsparcia kredytobiorców. Znalazłeś się w trudnej sytuacji finansowej, a musisz spłacić raty kredytu mieszkaniowego? Sprzedałeś nieruchomość objętą kredytem, ale nie udało Ci się spłacić go w całości? Możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Dzięki kalkulatorowi finansowemu przygotowanemu przez UOKiK w prosty sposób wstępnie sprawdzisz, czy przysługuje Ci prawo do skorzystania z pomocy.

Ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe, zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu (nawet do 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat) lub zwrotna pożyczka na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł). W ramach FWK można ubiegać się również o promesę (przyrzeczenie udzielenia pożyczki na spłatę zadłużenia) po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania. 

Kalkulator UOKiK - sprawdź, czy możesz skorzystać z funduszu wsparcia kredytobiorców - mężczyzna i kobieta siedzą na kanapie przed stołem, na którym leży laptop i dokumenty.
Kalkulator UOKiK – sprawdź, czy możesz skorzystać z funduszu wsparcia kredytobiorców

Jakie informacje możesz sprawdzić w kalkulatorze UOKiK?

  • Orientacyjną wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych,
  • Środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie,
  • Możliwość skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Kalkulator UOKiK – jak to działa?

  1. Wejdź na kalkulator zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego na stronie finanse.uokik.gov.pl
  2. Wpisz parametry swojego kredytu – kwotę, którą masz do spłaty, wysokość rat lub oprocentowanie (jest to suma marży i stawki referencyjnej, np. WIBOR; znajdziesz je w aktualnym harmonogramie spłaty) oraz datę spłaty ostatniej raty. Możesz zaznaczyć, czy chcesz nadpłacić kredyt i w jakiej kwocie.
  3. Użyj nowej funkcji – sprawdź, czy możesz skorzystać ze wsparcia finansowego.
  4. Wystarczy, że podasz miesięczny dochód, liczbę osób w gospodarstwie domowym i wybierzesz odpowiednie parametry dotyczące kryteriów niedochodowych. Uzyskasz wstępną odpowiedź wraz z wyjaśnieniem czy spełniasz warunki do uzyskania wsparcia ze środków FWK.

Wniosek o udzielenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy złożyć bezpośrednio w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Pomocy indywidualnej w sprawach kredytu udziela Rzecznik Finansowy, a w przypadku wątpliwości dotyczących możliwości skorzystania z Funduszu – Bank Gospodarstwa Krajowego.

Źródło: UOKiK