5 sposobów na aktywną majówkę. Według badań naukowców z University of California do naszego mózgu każdego dnia dociera ponad 34 gigabajty informacji. Często zdarza się, że wykonujemy kilka czynności na raz. Rozmowie przez telefon towarzyszy przeglądanie internetu, słuchaniu muzyki gra na tablecie. Przeciążony informacją umysł potrzebuje wypoczynku. Aktywne spędzanie czasu korzystnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne. Wysiłek pobudza wytwarzanie endorfin, hormonów produkowanych przez mózg i wywołujących poczucie szczęścia, jednocześnie zmniejszając ryzyko depresji. Dlatego majówka do doskonały czas na zdrowe naładowanie baterii.

Majówka 2021 to tylko trzy dni wolnego oraz jeszcze masa ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, dlatego będziemy mogli wybrać się jedynie na jednodniowe wycieczki. Co roku wśród turystów największą popularnością cieszą się górskie miejscowości. Na wczasowiczów czeka tam świeże powietrze oraz atrakcyjne szlaki turystyczne. Dziś już wiadomo, że hotele i pensjonaty zostaną otwarte dopiero 8 maja. Oznacza to, że jeśli chcemy zarezerwować pokój w Zakopanem lub na Mazurach, musimy poczekać na poluzowanie zakazów. Ze względu na częściowe odmrożenie gospodarki wiele osób zdecyduje się majówkę spędzić w najbliższej okolicy. Jak efektywnie wykorzystać ten czas?

Majówka na dwóch kółkach

Cała Polska zakochała się w rowerach. Są one coraz bardziej widoczne w mieście i na trasach podmiejskich. Innymi słowy wszędzie tam, gdzie warunki drogowe pozwalają na wygodne poruszanie się jednośladem. Maj to wymarzony czas dla miłośników turystyki rowerowej – jest ciepło, choć jeszcze nie upalnie, przyroda budzi się do życia, a na ścieżkach rowerowych panują mniejsze tłumy niż w szczycie sezonu. W Polsce nie brakuje ciekawych tras rowerowych. W Małopolsce rekordy popularności bije Szlak Orlich Gniazd oraz tzw. Dolinki Krakowskie – choć wymagające, to gwarantują przepiękne widoki. Wielu zwolenników ma też trasa nad brzegiem Bałtyku, biegnąca z Krynicy Morskiej aż na koniec Półwyspu Helskiego. Dla zaawansowanych rowerzystów, w wersji dłuższej– aż do Świnoujścia. Rowerem można jeździć też po Białowieskim Parku Narodowym, Podlasiu, szczególny polecenia jest Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, a także po Bieszczadach czy Mazurach.

5 sposobów na aktywną majówkę - ludzie z dziećmi siedzą na szczycie góry
5 sposobów na aktywną majówkę

Siłownie outdoorowe

Coraz częściej w przestrzeni miejskiej można zaobserwować wydzielone miejsca z urządzeniami do ćwiczeń, które pozwolą na wykonanie kompleksowego treningu całego ciała. Zamiast gnieździć się w dusznej siłowni, warto popracować nad sylwetką w naturalnym środowisku w otoczeniu przyrody. Dobrze wyposażona siłownia pod gołym niebem jest dobrym zamiennikiem dla sprzętu zamkniętego w klubie fitness. Tym bardziej, że z siłowni i klubów fitness będzie można skorzystać dopiero od 29 maja i to w reżimie sanitarnym. A po roczny lockdownie już teraz warto zadbać o kondycje i pozbyć się nadprogramowych kilogramów.

Rolki czy hulajnoga?

Doskonałym rozwiązaniem na majówkę jest wypad na hulajnogę lub rolki. W większych miastach są specjalnie do tego przystosowane place zabaw, parki aktywności fizycznej. Sport ten, oprócz tego, że wzmacnia ciało, jest doskonałą formą relaksu i sposobem na aktywne spędzanie czasu z rodziną i znajomymi. Jazda na rolkach, pozwala zapomnieć o stresie, napięciach i daje mnóstwo pozytywnej energii. Co więcej, rolki nadają się zarówno dla młodych, jak i dla starszych osób o zróżnicowanej kondycji.

Spacery krajoznawcze

Psychologowie potwierdzają, że sam widok natury sprawia, że ludzie czują się bardziej zrelaksowani i odczuwają większą radość z powrotu do pracy. Przebywanie na dworze, szczególnie w lesie, łagodzi stany zapalne spowodowane nadmiernym stresem. Warto więc wybrać się na spacer, dotlenić organizm, a przy okazji zobaczyć, co się dzieje w terenie, odkryć coś nowego w okolicy. W południowej Polsce warto zajrzeć do Puszczy Karpackiej i pospacerować wśród jodeł i buków. Mieszkańcy pomorza w majówkę mogą zwiedzić rezerwat Mewia Łacha pełen faunistyczny ptaków.

W centralnej Polsce urodą zachwyci Kampinoski Park Narodowy. Ten wielki, zielony obszar to baza do wypoczynku. W parku żyją piękne zwierzęta, a ponadto znajdują się tam równie urodziwe szlaki i cenne zabytki. Poleski Park Narodowy rekomendowany jest dla mieszkańców województwa lubelskiego. Obejmuje on liczne bagna i jeziora krasowe oraz naturalne kompleksy leśne z bogactwem flory i fauny, znajdujące się na Równinie Łęczyńsko-Włodawskiej. Natomiast Poznaniacy atrakcje przyrodnicze znajdą w Wielkopolskim Parku Narodowym położony nad Wartą, charakteryzującym się niezwykle bogatą szatą roślinną.

Marsz z kijkami, czyli Nordic Walking

Aktywne spędzanie czasu nie zawsze musi być związane z wylewaniem siódmych potów. Czasami wystarczy energiczny spacer na świeżym powietrzu w przy naturalnych odgłosach przyrody. Nordic Walking to aktywność sportowa, która cieszy się coraz większą popularnością wśród osób w różnym wieku. Polecana szczególnie tym, którzy nie mogą biegać czy uprawiać bardziej dynamicznych sportów z uwagi na problemy zdrowotne. Nordic Walking angażuje wiele grup mięśniowych, co prowadzi do wzmocnienia całej sylwetki. Jednocześnie nie obciąża tak mocno stawów i mięśni, jak tradycyjne marsze czy jogging. Z całą pewnością stanowi jedną z najlepszych form spędzania czasu poza domem, a także walki ze stresem czy przemęczeniem wynikającymi z przebywania w miejskim otoczeniu.

Przedłużający się brak aktywności fizycznej powoduje pogorszenie wydolności organizmu. Ponadto ma negatywny wpływ na skuteczność przemiany materii oraz szereg innych procesów zachodzących w ciele człowieka. Pandemia koronawirusa sprawiła, że ludzie większość czasu spędzają w domach. Powrót do normalności będzie trudny we wszystkich dziedzinach życia. Warto wiedzieć, że niezależnie od wieku, utrzymanie dobrej formy to jeden z podstawowych elementów jakości życia.