Home Innowacje Jak sfinansować innowacje w firmie?

Jak sfinansować innowacje w firmie?

Wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań to wyzwanie dla każdej firmy. Nie ważne, czy jest to małe i stosunkowo młode przedsiębiorstwo, czy duża organizacja o ugruntowanej pozycji – każdy musi się zmierzyć z tym, jak wygospodarować lub zdobyć środki na wprowadzenie do firmy nowoczesnych rozwiązań niezbędnych dla jej rozwoju. Sposoby na sfinansowanie innowacji dla firmy przedstawia Prezes Bogusław Kruczek, ekspert Kapitałowego Funduszu Pożyczkowego.

Decydując się na unowocześnienie swojego przedsiębiorstwa stajemy przed wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim musimy wiedzieć w jakim celu chcemy wprowadzić nowe technologie i czy wybrany przez nas sposób jest najlepszym dla jego osiągnięcia. Znając już podstawy, należy znaleźć dostawcę, który wprowadzi nową technologię do naszej firmy. Do tego punktu większość przedsiębiorców dociera bez przeszkód. Jednak kolejny jest tym najtrudniejszym – jak znaleźć pieniądze na rozwój?

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z kredytu. Warto jednak sprawdzić wiele ofert tak, by wybrać tę najbardziej korzystną dla naszych potrzeb. Nie zawsze są to te oferowane przez banki. Ciekawe oferty przedstawiają również fundusze pożyczkowe, które dostarczają pieniądze w ekspresowym czasie przy zachowaniu minimalnej ilości formalności potrzebnych do ich uzyskania. Innym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług funduszu poręczeniowego – to szczególnie interesujący sposób na uzyskanie finansowania dla młodych firm, które potrzebują zewnętrznego finansowania, a nie mają zabezpieczeń wymaganych przez banki. Takie poręczenie zazwyczaj jest udzielane do 80 proc. kwoty kredytu lub pożyczki, a reszta kwoty musi zostać pokryta za pomocą środków własnych.

Jeśli nasza firma jest młoda, a nowoczesne technologie są nam potrzebne w szybszym rozwijaniu biznesu to dobrym pomysłem może być poszukanie finansowania wśród Aniołów Biznesu lub funduszy venture capital. Anioł Biznesu to osoba prywatna inwestująca swoje pieniądze i doświadczenie w firmę w zamian za jej akcje. Pomagając w rozwoju liczy na szybki wzrost przedsiębiorstwa, który w perspektywie kilku lat pozwoli mu sprzedać swoją część akcji z zyskiem. Fundusze venture capital działają w podobny sposób, oprócz pieniędzy oferują również wsparcie menadżerskie – od Aniołów Biznesu różnią się tylko pochodzeniem kapitału. W przypadku venture capital pula środków jest złożona z udziałów wielu  pożyczkodawców.

Wybierając narzędzie, dzięki któremu sfinansujemy modernizację, pamiętajmy o tym żeby dokładnie przestudiować umowę i sprawdzić jakie są realne koszty, jakie będziemy musieli ponieść korzystając z finansowania zewnętrznego.

Źródło: Kapitałowy Fundusz Pożyczkowy