Europejskie stolice w nowej odsłonie na Europejski Tydzień Mobilności 2022. Jakie będą miasta przyszłości? Dott, wiodący europejski operator mikromobilności, przygotował serię wizualizacji, które pokazują, jak mogą wyglądać największe miasta naszego kontynentu, jeśli ich rozwój będzie zrównoważony oraz oparty na mieszkańcach, a nie na transporcie samochodowym.

Celem tego projektu jest wywołanie dyskusji i zainspirowanie do rozpoczęcia działań mających na celu uwolnienie miast od ruchu samochodowego, korków i zanieczyszczeń. Powstał on w związku z Europejskim Tygodniem Mobilności (16-22 września). Ponadto także przypadającym na czwartek 22 września Światowym Dniem bez Samochodu.

Operator przedstawia szereg pomysłów na to, jak poprawić komfort życia w danych miastach, jednocześnie dbając o jego rozwój:

Londyn

  • Wizualizacja pokazuje zacienione przestrzenie w odpowiedzi na rekordowe temperatury tego lata. Uwzględnia również przestrzeń widowiskową, dużo zieleni oraz publiczne ekrany informacyjne.
Europejskie stolice w nowej odsłonie na Europejski Tydzień Mobilności 2022 - ludzie w centrum Londynu.
Europejskie stolice w nowej odsłonie na Europejski Tydzień Mobilności 2022

Rzym

  • Ilustracja prezentuje kawiarnię na świeżym powietrzu, z której można podziwiać zabytkową architekturę. Przestrzenie są zacienione, a wokół jest mnóstwo zieleni.
Europejskie stolice w nowej odsłonie na Europejski Tydzień Mobilności 2022 - ludzie w centrum Rzymu.
Europejskie stolice w nowej odsłonie na Europejski Tydzień Mobilności 2022

Paryż

  • W projekcie pojawia się ekran z wnętrza paryskiej opery, jest tu dużo zacienionych miejsc dla publiczności. Zastosowano kostkę brukową i murawę.
Europejskie stolice w nowej odsłonie na Europejski Tydzień Mobilności 2022 - ludzie w centrum Paryża.
Europejskie stolice w nowej odsłonie na Europejski Tydzień Mobilności 2022

Bruksela

  • Wykorzystano elementy sztuki i rzeźby w miejscach publicznych. Ukazano targi na świeżym powietrzu, sklepy, kawiarnie oraz kwiatowe kompozycje nawiązujące do brukselskiego dywanu kwiatowego.
Europejskie stolice w nowej odsłonie na Europejski Tydzień Mobilności 2022 - ludzie w centrum Brukslii.
Europejskie stolice w nowej odsłonie na Europejski Tydzień Mobilności 2022

Era e-rowerów i hulajnóg

E-rowery i e-hulajnogi są integralną częścią wizji przyjaznych środowisku miast przyszłości. W przedstawionych wizualizacjach zostały wydzielone dla nich miejsca parkingowe w pobliżu węzłów komunikacji miejskiej oraz specjalne ścieżki. Flota e-hulajnóg Dott jest przyjazna środowisku, a do tego w pełni zintegrowana z komunikacją miejską w przypadku bardziej złożonych podróży. Wydajne, bezpieczne i niedrogie podróżowanie po mieście jest możliwe bez samochodu.

Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie coraz więcej osób wybiera elektryczne hulajnogi czy rowery do podróżowania po mieście. Większość (58%) decyduje się na nie, aby zaoszczędzić cenny czas, a dojazd do pracy jest najpopularniejszym powodem korzystania z nich (41%).

Europejscy użytkownicy Dott uważają też, że rozwój mikromobilności pozytywnie wpływa na otoczenie. Prawie połowa z nich (41%) zaznacza, że do wyboru e-hulajnogi motywuje ich przede wszystkim chęć uwolnienia miast od korków. Ponad jedna trzecia (32%) jest z kolei gotowa przemieszczać się w ten sposób częściej, gdy powstanie bezpieczniejsza infrastruktura.

Źródło: Dott