Wsypanie do pralki odpowiedniej ilości proszku lub wymierzenie właściwej miarki płynu do prania może sprawić trudności nawet wówczas, gdy mamy duże doświadczenie w pracach domowych. Każdy cykl prania jest bowiem inny. Rzadko zdarza się, że do bębna pralki trafiają te same ubrania pod względem rodzaju, materiału czy też wagi.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników pralek, ich producenci przygotowali w swoich urządzeniach funkcję autodozowania. Dzięki niej korzystanie z tego urządzenia i precyzyjne wypranie ubrań i innych tkanin jest o wiele łatwiejsze.

Jak prawidłowo dozować detergent ręcznie?

Niewłaściwe dozowanie proszku lub płynu to jeden z najczęstszych błędów podczas prania. Wiele osób robi to źle, z tego względu, że jest to bardzo trudne. Do prawidłowego dozowania trzeba bowiem uwzględnić dużą ilość czynników:

· ilość prania (nie tylko liczbę sztuk, ale też wagę w gramach),

· stopień zabrudzenia odzieży lub innych tkanin,

· twardość wody (w twardszej wodzie trzeba stosować większą ilość detergentu),

· stężenie detergentu (dostępne na rynku środki do prania mogą mieć większe stężeniu niż tańsze, marketowe).

Wielu z nas, gdy stosuje np. płyny do prania lub kapsułki, często nie zastanawia się nad oznaczeniami stosowanymi na opakowaniu przez ich producentów. Zwykle wlewamy do pralki jedną lub dwie nakrętki żelu do pełnego załadunku prania. W przypadku kapsułek jest to z kolei jedna lub dwie na jeden cykl. Takie dozowanie detergentu „na oko” najczęściej kończy się przeszacowaniem jego ilości. Ma to swoje konsekwencje, jeśli chodzi o wytrzymałość pranych tkanin, w myśl zasady „co za dużo, to niezdrowo”.

Dlaczego warto kupić pralkę z funkcją automatycznego dozowania?

Pralki z funkcją automatycznego dozowania detergentu to sprzęty, które mają wiele zalet. Po pierwsze, korzystając z takiego urządzenia, nie musimy się przejmować tym, że dojdzie do uszkodzenia tkaniny. Ubrania, do których wsypywana jest właściwa ilość proszku lub wlewana odpowiedniej wielkości miarka płynu, wykazują często nawet kilkukrotnie większą odporność na rozdarcie, a jeśli są kolorowe – znacznie wolniej blakną. Co więcej, stosowanie zbyt dużej ilości detergentu prowadzi do powstawania nadmiernej ilości piany. Konsekwencją tego jest zwiększenie zużycia wody. Wynika to z konieczności uruchomienia dodatkowego cyklu płukania. Dla alergików z kolei istotne jest to, że proszek lub płyn do prania w zbyt dużej ilości doprowadza często do podrażnień skóry, gdyż może on nie zostać w całości wypłukany w końcowej fazie prania. To także zbędny wydatek i obciążenie dla środowiska. Odpowiednia ilość detergentu sprawia ponadto, że usuwanie nawet mocno zaschniętych plam nie jest dla pralki trudnością.

Doskonałym przykładem urządzeń z dobrze skonfigurowaną funkcją autodozowania są sprzęty marki Electrolux. Zastosowana w nich inteligentna funkcja AutoDose automatycznie dozuje we właściwym momencieodpowiednią ilość detergentu i płynu zmiękczającego do wnętrza pralki. W tym zaawansowanym systemie pralka przed rozpoczęciem waży pranie w bębnie i dobiera odpowiednią dawkę detergentu. Co niezwykle istotne, sprzęt marki Electrolux wyróżnia to, że jednorazowe napełnienie szufladki wystarcza nawet na 20 prań! Urządzenia z funkcją autodozowania zapewniają zatem oszczędność czasu, który można przeznaczyć na inne obowiązki domowe lub wypoczynek. Przykładem pralki z takim systemem jest Electrolex UltraCare 800 o załadunku 9 kg, która doskonale sprawdzi się także przy większej rodzinie z nawet kilkorgiem dzieci.

Pralka z funkcją automatycznego dozowania – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na rynku sprzętu AGD można spotkać coraz większą ilość pralek z nowoczesną technologią prania, taką jak automatyczne dozowanie. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia? Istotne są dodatkowe udogodnienia związane z taką funkcję. Po pierwsze, dużą wygodę zapewnia odpowiednia ilość przegródek. Popularne są obecnie urządzenia z już nie dwoma, a czterema przegródkami (1 na podstawowy detergent do tkanin kolorowych, 1 na płyn zmiękczający do tkanin i 2 do dozowania ręcznego). Pozwala to łatwo zmienić sposób dozowania i to bez względu na to, czy korzystamy z płynu, czy też z proszku do prania. Dzięki temu z łatwością przejdziemy z systemu automatycznego na ręczny i na odwrót. Jeśli takie przegródki są duże, ułatwia to ich używanie, a więc napełnianie i czyszczenie, na które nie trzeba już poświęcać dużo czasu, także przy dłuższych przerwach w korzystaniu z pralki i jej okresowej konserwacji.

Nowoczesne pralki z funkcją autodozowania pozwalają ponadto na kontrolowanie ilości płynu z poziomu innych urządzeń. Przykładowo w urządzeniach marki Electrolux jest to możliwe przy wykorzystaniu darmowej aplikacji My Electrolux Care. Można z jej pomocą zmieniać ustawienia pralki, zarządzając funkcją AutoDose, i otrzymywać powiadomienia o tym, że trzeba wsypać do urządzenia proszek do prania lub wlać płyn. To innowacja, dzięki której przekonamy do korzystania z tego sprzętu AGD także najmłodszych domowników, którzy są obyci z wszelkiego rodzaju elektroniką.

Artykuł powstał w ramach współpracy z marką Electrolux.