Trwa cyfryzacja płatności. To szansa na rozwój gospodarki. W pandemii żyjemy od kilkanaście miesięcy i możemy dostrzec, że lepiej poradziły sobie z nią małe firmy, które wdrożyły rozwiązania umożliwiające handel internetowy i sprzedaż transgraniczną. Nowe badanie Visa pokazuje, jak istotne dla MŚP są kompetencje cyfrowe, aby móc konkurować w świecie po pandemii. W ostatnim czasie powstaje rekordowa liczba nowych firm, a wśród nich nowy rodzaj biznesów, które od razu odnalazły się w cyfrowym świecie.

Visa wsparła cyfrową transformację w około 16 milionach małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) na całym świecie. Stanowi to nieco ponad 30% celu, jaki wyznaczyła sobie w ramach wieloletniej inicjatywy zmierzającej do ucyfrowienia 50 milionów MŚP. Od początku pandemii uruchomiła programy wsparcia od Dubaju po Waszyngton. Przede wszystkim, by pomóc małym firmom zacząć akceptować cyfrowe płatności i zwiększyć ich dostęp do gospodarki cyfrowej. Jak wynika z 5. edycji opublikowanego dzisiaj globalnego raportu Visa Back to Business, MŚP muszą coraz szybciej wdrażać cyfrowe rozwiązania, gdyż 68% konsumentów uważa, że COVID-19 trwale zmienił sposób, w jaki będą dokonywać płatności.

Trwa cyfryzacja płatności. To szansa na rozwój gospodarki - laptop stoi na biurku a męska dłoń trzyma kartę kredytową.
Trwa cyfryzacja płatności. To szansa na rozwój gospodarki

Raport Visa Back to Business: globalny barometr preferencji płatniczych przedstawia wnioski z badania właścicieli MŚP oraz ich klientów i obejmuje okres od początku pandemii.

Cyfryzacja płatności to szansa gospodarczego rozwoju, jaką daje połączenie MŚP, lokalnych społeczności i technologii:

  • MŚP wciąż pracują nad odpowiadaniem na oczekiwania klientów. Pandemia dramatycznie pogłębiła obawy klientów związane z fizycznym kontaktem z gotówką i terminalami. Tym samym zwiększając ich skłonność do płacenia zbliżeniowo. 74% MŚP na całym świecie spodziewa się, że klienci dalej będą preferować płatności zbliżeniowe przynajmniej w stopniu zbliżonym do dotychczasowego. Przy czym 40% MŚP uznaje umożliwienie dokonywania płatności zbliżeniowych za jedną z głównych inwestycji, które mają być odpowiedzią na oczekiwania klientów.
  • Płatności zbliżeniowe jako przewaga konkurencyjna. Sklepy, które nie akceptują płatności zbliżeniowych, mogą w rezultacie ponieść większe ryzyko utraty klientów. 44% konsumentów deklaruje, że nie będzie robić zakupów w sklepie, który oferuje wyłącznie metody płatności wymagające kontaktu z kasjerem lub urządzeniem, z którego korzystają inne osoby.
  • Bezpieczeństwo w sieci priorytetem. Rok temu, w czasie pandemii, zaledwie 17% MŚP w USA zaczęło po raz pierwszy sprzedawać produkty i usługi przez internet. Obecnie 57% spodziewa się prowadzić taką sprzedaż w ciągu kolejnych trzech miesięcy. Jednak wiele badanych MŚP zauważa, że zmiana ta niesie za sobą nowe wyzwania. Przede wszystkim konieczność zapewnienia prywatności i bezpieczeństwa danych (33%). Ponadto koszty inwestycji w infrastrukturę cyfrową (31%) oraz ograniczony kontakt osobisty z klientami (30%).
  • Szanse dla nowych MŚP, które odnajdują się w świecie cyfrowym. 54% MŚP określa ubiegły rok jako pełen wyzwań dla ich biznesów. 46% postrzega go jako okazję do rozwoju. Co stanowi wzrost w stosunku do listopada 2020 r., kiedy takiej odpowiedzi udzieliło 38% respondentów. Badani, którzy wskazywali ubiegły rok jako szansę do rozwoju, skupili się na wprowadzaniu nowych produktów (37%). Ponadto poszerzaniu kanałów sprzedaży (34%). Przy czym 23% rozpoczęło zupełnie nową działalność.

Otwarcie dostępu do gospodarki cyfrowej

Visa dostrzega ogromne korzyści, jakie większa cyfryzacja handlu może zapewnić małym firmom. Dlatego poprzez swój wieloletni program wsparcia 50 milionów MŚP w zakresie ucyfrowienia ich działalności, stara się im umożliwić równiejszy i bardziej inkluzywny dostęp do możliwości stwarzanych przez nowe technologie. W pierwszych siedmiu miesiącach 2021 r. do programu zgłosiło się 3,4 miliona nowych firm z USA. Dlatego Visa skupia swoje wysiłki na tym, aby już istniejące i nowo powstałe drobne biznesy były dobrze przygotowane do przejścia w cyfrową przyszłość i zmieniające się potrzeby konsumentów.

Od Londynu po Północną Dakotę Visa przekazuje środki dla MŚP za pomocą dziesiątek programów przystosowanych do potrzeb lokalnych społeczności. Visa przeznaczyła ponad milion dolarów w lokalnych grantach dla amerykańskich MŚP, którzy zostali w różnym stopniu dotknięci pandemią. Wysłała Small Business Street Teams do ponad 900 000 firm na 18 rynkach. Ponadto zmieniła sposób akceptowania płatności na 49 rynkach za pomocą rozwiązania Visa Tap to Phone. Umożliwia ono sprzedawcom przyjmowanie płatności zbliżeniowych przy pomocy prostej aplikacji na smartfonie. W Polsce Visa wspomaga Fundację Polska Bezgotówkowa – nie tylko finansowo, ale również swoją wiedzą i doświadczeniem. W ramach prowadzonego przez Fundację programu przedsiębiorcy przez okres 12 miesięcy mogą bezpłatnie korzystać z terminali obsługujących płatności zbliżeniowe. Dzięki tej inicjatywie w całym kraju zainstalowano już ponad 400 000 terminali. A konsumenci mogą w nich wygodnie płacić zbliżeniowo nawet za najdrobniejsze zakupy.

Marka będzie dalej podkreślać rosnącą rolę, jaką MŚP odgrywają w lokalnych społecznościach i globalnej gospodarce. Wyrazem tego jest dzisiejsza premiera kampanii internetowej „Voices of Access“, w której klienci MŚP z całego świata dzielą się swoimi wyjątkowymi historiami, pokazując innym możliwości, jakie stwarza gospodarka cyfrowa.

Źródło: Visa