Home Bezpieczeństwo Karta kredytowa – na co powinniśmy uważać

Karta kredytowa – na co powinniśmy uważać

Ci, którzy nie znają zasad funkcjonowania bankowych kart kredytowych, łatwo mogą wpaść w spiralę zadłużenia. Nie wszyscy np. pamiętają o tym, że wypłata gotówki kartą kredytową w bankomacie może być obłożona kosztowną prowizją.

Karta kredytowa stanowczo nie jest dla osób, które za dużo wydają, nie mają stałych dochodów i ulegają często pokusom promocji w sklepach. Dla większości Polaków najtańszym, najlepszym i wystarczającym produktem bankowym jest karta debetowa wydawana do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Rada: Nie stawiaj pomyślności na jedną kartę. Pilnuj stanu zadłużenia na swojej karcie kredytowej.

Ci, którzy nie znają zasad funkcjonowania bankowych kart kredytowych, łatwo mogą wpaść w spiralę zadłużenia.
Przypomnijmy, że karty kredytowe umożliwiają korzystanie z oferowanego przez bank limitu kredytowego. To bardzo wygodne w tzw. okresie bezodsetkowym, w którym można dokonywać płatności, korzystając z nieoprocentowanego kredytu. Na spłatę zadłużenia bez odsetek w zależności od banku i rodzaju karty klient ma zazwyczaj od 20 do 25 dni.

Kłopoty zaczynają się, kiedy nie spłacimy w terminie całości zadłużenia na karcie kredytowej. Nieterminowa spłata likwiduje okres bezodsetkowy, płacimy odsetki od całości zadłużenia. Nawet kiedy zostanie tylko 1 zł do spłacenia, to bank liczy odsetki od całego kredytu.

Z perspektywy klienta zdecydowanie lepiej spłacać całe zadłużenie na karcie kredytowej w terminie, a nawet dzień przed.

Warto pamiętać również o tym, że wypłata gotówki kartą kredytową w bankomacie może być bardzo kosztowna. W takim przypadku w ogóle nie ma okresu bezodsetkowego, czyli od razu naliczane są odsetki od kredytu. Dodatkowo płacimy jeszcze kilka procent prowizji.

Zreasumujmy: bankowa karta kredytowa stanowczo nie jest dla osób, które za dużo wydają, nie mają stałych dochodów i ulegają często pokusom promocji w sklepach. Dla większości Polaków najlepszym i wystarczającym produktem jest karta debetowa wydawana do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego.

Przypomnijmy, że karta debetowa służy do wykonywania transakcji bezgotówkowych i gotówkowych, związanych z prowadzonym rachunkiem. Wartość transakcji dokonywanych kartą nie może przekroczyć rzeczywistego stanu środków dostępnych na koncie właściciela.

Dla konsumenta posiadanie karty debetowej jest bezpieczną alternatywą, która pozwala na skorzystanie z całości zgromadzonych środków bez potrzeby noszenia przy sobie pieniądza gotówkowego. Dodajmy, że za pomocą wirtualnej karty debetowej można dokonywać zakupów za pośrednictwem Internetu.

Źródło: www.kurier.pap.pl