Jak kupować złoto? W ostatnich dniach niektóre analizy przewidują wzrost cen złota z 1800 USD obecnie do 3000 USD w ciągu kilkunastu miesięcy, czyli o ponad 60%. W świecie zdominowanym przez niskie stopy procentowe, wpływające negatywnie na zyskowność popularnych bezpiecznych lokat kapitału, min. bankowych, mali i duzi inwestorzy rzucili się na złoto. To trend ostatnich kilkunastu miesięcy obserwowany w większości krajów. Chcesz kupić złoto? O tych rzeczach powinieneś pamiętać: rodzaj złota, miejsce zakupu i  przechowywania.

W Niemczech jeszcze kilka lat temu sprzedawano około 100 ton złota rocznie, teraz wolumen sprzedaży jest niemal dwukrotnie większy. Również w Polsce rośnie popularność złota inwestycyjnego. Największy krajowy dealer złota inwestycyjnego,  Mennica Skarbowa, w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku sprzedał już 1,76 tony kruszcu, co stanowi aż 83% sprzedaży zrealizowanej w całym ubiegłym roku. Zainteresowanie tym cennym metalem jest ogromne.

Jak kupować złoto? - skrytki w sejfie
Jak kupować złoto?

Mała gramatura złota to mniejszy wydatek i łatwiejsza dalsza sprzedaż

Myśląc o kupnie złota inwestycyjnego warto zainteresować się małymi gramaturami. Łatwiej nam będzie w ten sposób zgromadzić kapitał inwestycyjny – 1-gramową sztabkę można już kupić za około 280 złotych. Choć cena za gram złota w mniejszych produktach jest proporcjonalnie nieco wyższa, niż w największych sztabkach, dobrze jest zdecydować się na kupno większej ilości mniejszych sztabek, zamiast jednej większej. W ten sposób łatwiej nam będzie zarządzać naszą inwestycją – sprzedać jej całość lub część w dogodnym dla nas momencie.

Dobrym rozwiązaniem jest też kupno tzw. combibara czy smartpacka – wyglądających jak tabliczka czekolady. 10-, 50- bądź 100-gramowych sztabek złota, które pozwalają na „odrywanie” mniejszych kawałków i ich sprzedaż bądź podarowanie bliskiej osobie. Można także zdecydować się na złote monety, które nabywane nawet w większej ilości zwiększają płynność inwestycji. Takie złoto po prostu łatwo potem sprzedać. Kupujący nie musi wydawać od razu kilkudziesięciu czy kilkunastu tysięcy złotych. Natomiast liczba miejsc, gdzie można dokonać transakcji będzie na pewno większa.

Miejsce zakupu złota – wybierz doświadczonego partnera

Kolejna rzecz to miejsce zakupu. Możemy zdecydować się na sklep stacjonarny, gdzie będziemy mieli możliwość obejrzenia sztabki, sprawdzenia jej autentyczności i porozmawiania z doradcą. Możemy także wybrać sklep online – oczywiście taki posiadający wszelkie informatyczne zabezpieczenia i „kłódkę” w adresie gwarantującą bezpieczeństwo transakcji. W tym przypadku należy jednak być szczególnie ostrożnym i wybrać sprawdzonego sprzedawcę cieszącego się dobrymi opiniami. Oferującego wyroby z renomowanych mennic, najlepiej zrzeszonych w London Bullion Market Association, oraz możliwość ubezpieczenia drogocennej przesyłki. Przed dokonaniem e-zakupu w danym sklepie warto również zwrócić uwagę dostępność oferowanych tam produktów.

Skrytka czy dom – gdzie przechowywać złoto

Ostatnią rzeczą, nad jaką warto się zastanowić przed zakupem złota inwestycyjnego jest miejsce gdzie będziemy je przechowywać. Według danych Policji w samym 2020 roku liczba włamań do polskich domów przekroczyła 72 tysiące. To znacznie mniej niż jeszcze 10 lat temu, jednak i tak dostatecznie dużo by dwa razy zastanowić się nad trzymaniem kosztowności w skarpecie. Aby zabezpieczyć posiadane złoto inwestycyjne lub inne wartościowe przedmioty – biżuterię, cenne dokumenty czy pamiątki rodzinne – warto skorzystać ze skrytek depozytowych. Oferują je banki i prywatne instytucje. Jednym z najlepiej strzeżonych prywatnych skarbców w Polsce, oferującym skrytki depozytowe na wynajem, jest Bezpieczny Skarbiec znajdujący w dawnej warszawskiej siedzibie Banku Rolnego. 

Źródło: Mennica Skarbowa