Inflacja w czerwcu 2022 roku bije kolejne rekordy! Drożyzna na sklepowych półkach przybiera na sile. Inflacja w Polsce złamała kolejną barierę. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane na temat wskaźnika inflacji w czerwcu 2022. Zgodnie z oczekiwaniami, wskaźnik CPI zanotował kolejny wzrost. Odczyt jest także zgodny z prognozami większości analityków. Czy to koniec wzrostów cen? Niestety, tegoroczny szczyt inflacji najprawdopodobniej dopiero przed nami.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny wskaźnik inflacji CPI w czerwcu wyniósł 15,6% w perspektywie rocznej i 1,5% w porównaniu do maja. Jest to najwyższy odczyt inflacji od ponad ćwierć wieku.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w czerwcu o 14,1% rok do roku i 0,7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Ponadto nośniki energii podrożały o 35,3% w perspektywie rocznej i 3,0% w porównaniu do kwietnia. Natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportu poszły w górę o 46,7% w perspektywie rocznej i 9,4%o % w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Inflacja w czerwcu 2022 roku bije kolejne rekordy! - infografika, inflacja czerwiec 2022
Inflacja w czerwcu 2022 roku bije kolejne rekordy!

Źródło: GUS

Najgorsze dopiero przed nami

Tempo wzrostu cen w Polsce ponownie zaskoczyło wszystkich, w tym ekonomistów. Przede wszystkim Polacy już na każdym kroku odczuwają wszechobecną drożyznę. Jednak eksperci nie pozostawiają złudzeń – inflacja przekroczy 15 proc. i będzie nadal rosła. Ceny żywności mogą zwiększyć się nawet o 20 proc. To dramat dla budżetów wielu Polaków, którzy zmagają się z ogromnymi podwyżkami cen energii i gazu. Ponadto lawinowym wzrostem cen paliw i rosnącymi cenami żywności.

Przeczytaj także: Konflikt dobrze zarządzany

Konflikt dobrze zarządzany. Pięć kroków analizy sporu w organizacji, które pomogą przygotować strategię działania. Zrozumienie, jak wiele czynników wpływa na konflikty w organizacji, jest istotne dla przedstawicieli działu HR, którzy jak mało kto w firmie są w nie zaangażowani – czasami jako strona, a czasami jako mediatorzy. W budowaniu tej świadomości mogą pomóc dostępne narzędzia.