Home Finanse Greenspan: Spada złoto, srebro oraz bitcoin

Greenspan: Spada złoto, srebro oraz bitcoin

Wczoraj był wielki dzień w Zjednoczonym Królestwie, niebawem poznamy szczegóły ustawy budżetowej, która obowiązywać będzie w 2017 roku. Kanclerz Phillip Hammond będzie z dużą rozwagą i ostrożnością szafował środkami publicznymi w obliczu czekających Wielką Brytanię, ciężkich dwuletnich negocjacji z Unią Europejską. Analitycy spodziewają się mocno defensywnej ustawy budżetowej.

Izba Lordów w końcu przegłosowała ustawowe upoważnienie dla rządu Theresy May do rozpoczęcia negocjacji z Brukselą. Lordowie dodali jednak poprawkę dającą parlamentowi możliwość nakazania rządowi powrót do stołu negocjacyjnego, jeśli parlamentarzyści nie będą zadowoleni z wyników rokowań z Brukselą. Sprawa ustawy brexitowej wraca w następnym tygodniu do Izby Gmin, która na pewno usunie poprawkę lordów. Wyspiarski polityczny ping-pong negatywnie wpływa na notowania funta. Dziś rano para GBP/USD osiągnęło niebezpieczny pułap 1.216.

Rynki wyraźnie zwolniły. Wczorajsze informacje dotyczące chińskiego budżetu oraz rezerwy walutowej spowodowały spadki na rynkach w Azji. Chiński juan jest coraz słabszy, natomiast na wartości zyskuje dolar, para walutowa USD/CNH stoi obecnie na poziomie 6,91. Dziś rano także dolar australijski oraz jen odnotowały spadki w porównaniu do dolara. Złoto zniżkuje, wczoraj spadło poniżej poziomu 1220 dolarów za uncję, obecna cena wynosi 1213 dolarów, srebro także spada. Debiut giełdowy ubiegłego tygodnia, czyli Snap Inc. póki co odnotowuje spadki. Akcje twórcy popularnej aplikacji społecznościowej osiągnęły wczoraj najniższą cenę od wejścia na nowojorski parkiet.

Bitcoin pikuje, obecnie cena wynosi 1178 dolarów. Decyzja amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) o zatwierdzeniu pierwszego bitcoinowego ETF powinna zostać ogłoszona do 11 marca, czyli do soboty. Zazwyczaj SEC ogłasza tego typu informacje przed ostatecznym terminem. Jednak regulacje komisji mówią jasno, iż jeśli ostateczny termin wypada w dzień wolny od pracy lub weekend, ma ona prawo do ogłoszenia decyzji w następny dzień roboczy – w tym przypadku byłby to poniedziałek. Inwestorzy w Europie będą wiedzieć więcej na temat ewentualnych dalszych losów kryptowaluty w nocy z poniedziałku na wtorek.

 

Autor: Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków społecznościowej platformy inwestycyjnej eToro.