Zwrot prowizji za kredyt należy się najprościej mówiąc tym którzy go wcześniej spłacili. Są jednak pewne warunki. Prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów po raz kolejny zabrał głos w sprawie kredytów konsumenckich, które zostały uregulowane przed terminem w umowie. W dniu 02 marca 2020 r. wydał uzupełniające stanowisko do tzw. „małego TSUE”, czyli orzeczenia Trybunału wydanego we wrześniu 2019 r. Potwierdził tym samym prawo konsumentów do proporcjonalnego zwrotu opłat w przypadku spłaconej wcześniej pożyczki lub kredytu.

Zwrot prowizji? Dla kogo?

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, konsument ma prawo w każdym czasie do spłaty całości lub części kredytu przed terminem określonym w umowie. W takiej sytuacji może domagać się odzyskania części poniesionych opłat składających się na całkowity koszt kredytu. Zwrot obejmuje pozaodsetkowe opłaty pobrane przez bank lub instytucję finansową, w szczególności: prowizję, ubezpieczenia i opłaty administracyjne.

https://biznestuba.pl/nieruchomosci-2/odfrankowienie-i-co-dalej-libor-czy-wibor/

Sprawdź, czy należy Ci się zwrot!

BEZPŁATNA ANALIZA TWOJEJ SPRAWY

Prawo do proporcjonalnego zwrotu prowizji i opłat dotyczy kredytów konsumenckich zawartych po 18 grudnia 2011 r. i spłaconych przed czasem określonym w umowie. O odzyskanie części poniesionych kosztów mogą starać się jedynie osoby fizyczne, które przeznaczyły środki z kredytu lub pożyczki na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Wysokość takiego kredytu nie może przekraczać kwoty 255 550 zł. Prawo do obniżenia całkowitego kosztu kredytu, a co za tym idzie zwrotu części pobranych przez bank opłat, przysługuje również osobom, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Ale dotyczy to wyłącznie umów kredytowych zawartych po 22 lipca 2017 r., czyli po wejściu w życiu ustawy o kredycie hipotecznym.

https://biznestuba.pl/biznes-na-zywo/rachunki-ktore-placimy-najpierw-a-ktorych-pozniej/

Konsolidacja kredytu a zwrot prowizji

Warto podkreślić, że prawo do proporcjonalnego zwrotu prowizji i opłat dotyczy nie tylko sytuacji, w której konsument dokonuje wcześniejszej spłaty kredytu z własnych środków. Możliwość odzyskania części kosztów kredytu zachowuje również kredytobiorca, który dokonał konsolidacji czyli połączenia dwóch lub więcej uprzednio zaciągniętych kredytów lub pożyczek w jeden kredyt konsolidacyjny.

Miliony kredytów

W efekcie jak pokazują statystyki BIK, w 2019 r banki oraz SKOK-i udzieliły łącznie 7,45 mln kredytów konsumenckich. Prawie połowa wartości udzielonych kredytów gotówkowych dotyczyła właśnie konsolidacji. Co istotne ponad 41% udzielonych kredytów gotówkowych to kredyty powyżej 50 tys. zł. Ponadto Polacy zaciągają coraz więcej wysokokwotowych kredytów konsumenckich, którymi spłacają kilka mniejszych zobowiązań. I właśnie z tytułu wcześniejszej spłaty tych kredytów i pożyczek należy im się zwrot prowizji i opłat – ­wyjaśnia Paweł Wójcik, Członek Zarządu Votum Robin Lawyers SA.

Zwrot prowizji za kredyt - komu się należy - śwink askarbonkaa
Zwrot prowizji za kredyt – komu się należy

Czy kredytobiorcy mogą liczyć na zwrot?

Jak podaje w komunikacie UOKiK do urzędu docierają sygnały, że tylko część instytucji finansowych rozlicza się prawidłowo ze swoimi klientami. Zatem nadal istnieje spora grupa kredytodawców którzy odmawiają w ogóle zwrotu lub przyznają go tylko w określonych sytuacjach, np. dla kredytów spłaconych po wyroku TSUE.  

– W celu analizy sprawy najlepiej zwrócić się do profesjonalnego pełnomocnika, który nie tylko ustali, czy w ogóle należy się zwrot prowizji i opłat, ale również precyzyjnie określi wysokość przysługujących roszczeń, zapewniając ich dochodzenie na drodze przedsądowej i sądowej. Bowiem nawet banki i instytucje pożyczkowe, które dokonują zwrotów, nie zawsze stosują metodę liniową, która jest najkorzystniejsza dla kredytobiorców. Dlatego za każdym razem warto skontaktować się ze specjalistami i zweryfikować swoją sprawę –  zachęca Paweł Wójcik z Votum Robin Lawyers SA.