Home Bezpieczeństwo Smart home – coraz więcej osób chce takiego mieszkania

Smart home – coraz więcej osób chce takiego mieszkania

Popularność rozwiązań smart home w Polsce stale rośnie. W 2019 roku zdecydowała się na nie już co trzecia osoba budująca dom. To o 9 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej. W efekcie najczęściej inwestorzy instalowali inteligentny alarm, sterowanie ogrzewaniem oraz czujniki tlenku węgla  – wynika z raportu  Oferteo.pl.

Polacy przekonują się do smart home

Smart home - coraz więcej osób chce takiego mieszkania - grafika i dane
Smart home – coraz więcej osób chce takiego mieszkania

Smart home zyskuje na popularności

Wyniki tegorocznego badania Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących towarów i usług z ich dostawcami, obrazują stały wzrost popularności rozwiązań smart home wśród Polaków. W 2018 roku na wdrożenie ich we własnym nowo budowanym domu zdecydowało się 23% badanych, natomiast w ubiegłym roku wybrał je już co trzeci inwestor. Z drugiej strony prawie co piąty (18%) budujący dom zadeklarował że tego typu technologie w ogóle nie są mu znane.

Ponadto systemy inteligentnego domu umożliwiają sterowanie domowymi urządzeniami z poziomu centralnego panelu kontrolnego, aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej. Pozwalają np. na bieżąco monitorować wyniki pomiarów jakości powietrza, temperatury oraz podglądać obraz z kamer monitoringu.

Co potrafią inteligentne systemy

Ponad połowa ankietowanych (50%) nie zdecydowała się na zastosowanie smart home w swoim nowo budowanym domu chociaż znała tę technologię.

– Popularność technologii smart home w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. Równolegle na rynku pojawia się coraz więcej firm specjalizujących się w doradztwie i pomocy osobom zainteresowanym wdrożeniem tej technologii w swoim domu. Takie usługi z pewnością okażą się przydatne dla inwestorów, którzy są zainteresowani inteligentnymi urządzeniami, ale nie do końca je znają i nie wiedzą na jakie powinni się zdecydować – radzi Karol Grygiel z zOferteo.pl.

Odstraszają nas koszty

Smart home - coraz więcej osób chce takiego mieszkania - grafika dane koszty
Smart home – coraz więcej osób chce takiego mieszkania

Jakie są przyczyny tego, że aż połowa badanych nie zdecydowała się na instalację urządzeń smart home w swoim domu, mimo iż były jej one znane? W efekcie z badań Oferteo.pl wynika, że głównym czynnikiem, który zniechęca inwestorów do wdrożenia takich rozwiązań jest ich cena. Dodatkowo aż 36% Polaków przyznało, że to koszty nowoczesnej technologii wpłynęły na decyzję o rezygnacji z nich. 34% nie zauważyło potrzeby żeby zainwestować w smart home, a 21% miało wrażenie, że ich wiedza na temat technologii jest niewystarczająca.

Chcemy konkretnych korzyści

Konsumenci oczekują konkretnych korzyści od rozwiązań inteligentnego domu – ponieważ łatwej instalacji oraz intuicyjnej obsługi poszczególnych urządzeń. Na rynku istnieje szeroka gama produktów, które odpowiadają na te potrzeby. Wierzymy więc że rosnąca znajomość technologii oraz takie trendy jak np. wprowadzanie obsługi asystentów głosowych, spowodują wzrost popularności systemów smart home w krajach europejskich, w tym w Polsce – komentuje Fred Potter, założyciel firmy Netatmo, producenta rozwiązań inteligentnego domu.

Na jakie urządzenia decydujemy się najczęściej?

Smart home - coraz więcej osób chce takiego mieszkania - grafika dane urządzenia
Smart home – coraz więcej osób chce takiego mieszkania

Alarmy najważniejsze

Po pierwsze olscy zwolennicy rozwiązań inteligentnego domu w 2019 roku najczęściej instalowali inteligentne alarmy (13% zapytań) oraz sterowanie ogrzewaniem (11%). Po drugie na kolejnych miejscach znalazły się czujniki (CO, dymu, ruchu), systemy oświetlenia i kamery monitoringu (10%,10%, i 9%). Widać zatem, że największą popularnością wśród Polaków cieszą się urządzenia podnoszące bezpieczeństwo nieruchomości. Czyli te które chronią zarówno przed włamaniem jak i np. zatruciem bądź pożarem. Rozwiązania wpływające na podniesienie komfortu oraz dostarczenie rozrywki. Jak np. klimatyzatory systemy audio i zraszacze ogrodowe) znalazły się na dalszych miejscach w zestawieniu.

Smart home czyli Apple HomeKit najpopularniejsze

W efekcie znaczna część osób korzystających ze smart home w swoich domach nie jest do końca świadoma, jakiego systemu używa. Badania pokazują że rozwiązania inteligentnego domu z roku na rok zyskują coraz więcej zwolenników. To wcale jednak nie stajemy się coraz bardziej świadomi w kwestii systemów, jakich używamy.

Wśród pozostałych użytkowników największa część (30%) korzystała z pojedynczych, niescentralizowanych urządzeń. Ci, który decydowali się na konkretny system, w 2019 najczęściej wybierali Apple HomeKit (25% odpowiedzi), który w 2018 roku zajmował dopiero piąte miejsce pod względem popularności. Na kolejnym miejscu w ubiegłym roku znalazły się Google Home (15% badanych) i Samsung SmartThings (9%). Na system Fibaro wskazało 8% ankietowanych. 

Metodologia badania

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy 660 zapytań ofertowych złożonych w 2019 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów.

Więcej na www.oferteo.pl