Home Polecane Najbardziej wpływowe kobiety świata 2014

Najbardziej wpływowe kobiety świata 2014

Opublikowany został najnowszy ranking dziennikarzy magazynu FORBES – lista wyjątkowych kobiet – ikon współczesnego świata i najbardziej znaczących w nim postaci.

W słynnej pierwszej 100 kobiet, mających największy wpływ na losy świata znalazły się wybitne przedstawicielki światowej polityki i finansów, liderki światowych korporacji, ale także miliarderki-atywistki i oczywiście gwiazdy estrady. W niemal równych proporcjach listę tworzą kobiety przedsiębiorcze, jak i gwiazdy show biznesu, technokratki i filantropki, ale wszystkie kobiety z rankingu łączą wpływy i wartość kapitału, którymi zarządzają lub który za nimi stoi, a także strefy wpływu ich codziennej aktywności na losy świata.

Wpływy to często używane słowo, ale znaczy o wiele więcej niż potęga polityczna czy gospodarcza. Warto zwrócić uwagę, że mniej niż 5% największych światowych firm zarządzana jest przez kobiety. Niewiele ponad 10% z 1645 miliarderów z rankingu Forbesa 2014 na świecie to kobiety. Tylko 14 kobiet piastuje urząd szefa państwa na świecie. Ale dziennikarza FORBES myślą inaczej –przyglądają się liderom, którzy mają rzeczywisty wpływ na losy świata. Warto pamiętać, że 100 najbardziej wpływowych kobiet świata w serwisach społecznościowych ma ponad 812 milionów fanów lub osób obserwujących ich profile.

Angela_Merkel Z okazji 10-lecia edycji słynnego rankingu powstała Galeria Sław, w której znalazło się 8 kobiet z pierwszej listy, sporządzonej w 2004 roku, a obecnych na liście do dziś: Melinda Gates, Christine Lagarde, Hillary Clinton oraz Indra Nooyi,  OprahWinfrey, Amy Pascal, Królowa Elżbieta II oraz Ho Ching. Jednak niekwestionowaną liderką Galerii Sław oraz samej listy najbardziej wpływowych kobiet świata jest niezmiennie Kancelerz Angela Merkel, która od 9 edycji zajmuje pierwsze miejsce – od czasu pierwszej elekcji w 2005 roku.

 

Miejsce 1. Angela Merkel, wiek 59/ Kanclerz Niemiec

Miejsce 2. Janet Yellen, wiek 67/ przewodnicząca Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych

Miejsce 3. Melinda Gates, wiek 49/ Amerykańska bizneswoman, filantropka

Miejsce 4. Dilma Rousseff, age 66/ Prezydent Brazylii

Miejsce 5. Christine Lagarde, wiek 58/Dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Francja

Miejsce 6.  Hillary Clinton, wiek 66/ Była Sekretarz Stanu USA

Miejsce 7. Mary Barra, wiek 52/ Dyrektor Naczelna  General Motors, USA

Miejsce 8. Michelle Obama, wiek 50/ Pierwsza Dama USA

Miejsce 9. Sheryl Sandberg, wiek 44/ Dyrektor Operacyjna Facebook’a, USA

Miejsce 10. Virginia Rometty, wiek 56/ Dyrektor Naczelna IBM, USA

źródło: www.forbes.com