Jak osiągnąć work-life balance? Bez reszty pochłania Cię kariera, ciągle się gdzieś spieszysz i nie pamiętasz, kiedy ostatnio odpoczywałeś? Na dłuższą metę to niebezpieczny stan. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak zachować work-life balance i ciesz się życiem w zgodzie ze samym sobą.

Dlaczego warto zadbać o życiową równowagę?

W pogoni za sukcesem zapominamy, że życiowa równowaga powinna być jednym z jego wyznaczników. To właśnie work-life balance pozwala znaleźć właściwe proporcje między czasem przeznaczonym na pracę a czasem poświęconym innym aktywnościom. Takie podejście zmniejsza ryzyko popadnięcia w pracoholizm, przeciwdziała wypaleniu zawodowemu oraz chorobom związanym z długotrwałym stresem. Życiowa równowaga pozwala ustrzec się od rozpadu więzi rodzinnych i społecznych. Umiejętnie organizując czas zyskujesz nie tylko Ty, ale i Twoje otoczenie.

6 sprawdzonych sposobów na work-life balance

Dawne hobby poświęciłeś na rzecz nadgodzin w pracy? Zastosuj się do naszych wskazówek, dzięki którym staniesz się ekspertem w kwestii godzenia pracy z życiem prywatnym.

1. Co najmniej raz w roku wyjedź na dłuższy urlop

Urlop regeneruje siły, dodając energii i zwiększając poziom satysfakcji z życia. Jeśli to możliwe, postaraj się wyjechać na wakacje, aby zmienić otaczające środowisko i skutecznie przewietrzyć umysł. Odpoczywaj mądrze, ciesząc się urlopowym czasem z dala od zawodowych spraw. Odbieranie służbowych telefonów i odpisywanie na maile nie zapewnia pełnego odprężenia. W ciągu roku oprzyj się pokusie wykorzystywania wszystkich weekendów do nadrabiania zaległości w pracy.

Jak osiągnąć work-life balance? - kobieta siedzi na rufie jachtu pływającego po jeziorze.
Jak osiągnąć work-life balance?

2. Po pracy ogranicz korzystanie z telefonu i komputera

Po powrocie do domu wciąż jesteś online? Zerwij z tym nawykiem, a staniesz się bardziej wypoczęty. Nie chodzi jedynie o to, że bezustanne zajmowanie się kwestiami związanymi z pracą nie jest dobre dla samopoczucia. Elektroniczne urządzenia, takie jak telefony i komputery emitują niebieskie światło, którego nadmiar zaburza cykl dobowy, utrudniając wyciszenie się i zasypianie. Po pracy ogranicz kontakt z cyfrowymi urządzeniami, zajmując się dobrą lekturą, rozmową lub spacerem.

3. Znajdź aktywność fizyczną, która Cię cieszy

Nie od dziś wiadomo, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Po joggingu, sesji jogi lub treningu na siłowni czujesz przypływ endorfin, a wieczorem zasypiasz jak dziecko? Tak działa systematyczna aktywność fizyczna, która redukuje skutki stresu, poprawia kondycję oraz wspiera regenerację mózgu. Kluczem do sukcesu jest znalezienie takiej formy ruchu, która sprawia Ci przyjemność. Ponadto sport to świetna forma spędzania wolnego czasu po pracy. Możesz ćwiczyć solo, ale równie dobrą opcją może być ćwiczenie z drugą połówką lub znajomymi.

4. Przestrzegaj higieny pracy w trybie home office

Praca zdalna jest wygodnym rozwiązaniem, jednak wymaga wewnętrznej dyscypliny. Przede wszystkim, nawet jeśli dysponujesz niewielkim metrażem, koniecznie wydziel strefę pracy oraz odpoczynku i przestrzegaj ustalonych godzin pracy. Pracując, nie zapominaj o przerwach – należy Ci się około 5 minut relaksu po każdych 60 minutach działania przy komputerze. W czasie pracy wystrzegaj się marnowania czasu na ciągłe śledzenie mediów społecznościowych. W przeciwnym wypadku nie będziesz pracować efektywnie, a zaległości będą się piętrzyć do późnych godzin w nocy.

5. Regularnie praktykuj wdzięczność

Uświadomienie sobie, ile dobra jest Twoim udziałem, zmienia podejście do życia, ułatwiając ustalenie priorytetów. Z czego jesteś szczególnie zadowolony, co miłego spotkało Cię w ostatnich dniach? Ćwiczenie czyni mistrza, dlatego z czasem zaczniesz dostrzegać coraz więcej pozytywów, doceniając nawet drobne przyjemności, takie jak rodzinny spacer i smaczne lody, ciekawą książkę lub zniewalający zapachem bez kwitnący tuż za oknem. Praktykowanie wdzięczności zmniejsza poziom stresu, jednocześnie odwodząc od perfekcjonizmu i nadmiernej pogoni za dobrami materialnymi.

6. Dbaj o regularność posiłków, zamów catering dietetyczny

Pracując do późna lub biegnąc z jednego spotkania na drugie, łatwo zapomnieć o konieczności zjedzenia pełnowartościowego posiłku. Dobrym pomysłem będzie zamówienie cateringu dietetycznego. Zbilansowane i smaczne posiłki dodają energii i sprzyjają zdrowiu. Dzięki temu nie musisz spędzać długich godzin w kuchni, zaoszczędzony czas przeznaczając na relaks, pielęgnowanie relacji lub realizację pasji. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię dieta pudełkowa wege, czy dieta standardowa, szeroka oferta cateringów dietetycznych pozwala na wybór opcji zgodnej z Twoimi oczekiwaniami.

Jak osiągnąć work-life balance? - jedzenie zapakowane w małe pojemniki, dieta pudełkowa.
Jak osiągnąć work-life balance?

Szukaj balansu, działając z głową!

Oddając się służbowym obowiązkom, nierzadko zaniedbujemy inne sfery życia. Właśnie dlatego warto szukać rozwiązań, które pozwolą w racjonalny sposób podzielić czas poświęcony karierze i czas na życie prywatne. Dążenie do work-life balance powinno opierać się na metodzie małych kroków, co uchroni Cię przed utratą motywacji. Na sam początek nie wyznaczaj sobie nierealistycznych celów, tylko zacznij od drobnych zmian w codziennym funkcjonowaniu. Szybko przekonasz się, że życiowa równowaga jest możliwa do osiągnięcia na każdym etapie kariery.