e-PIT to usługa Ministerstwa Finansów dzięki której w wielu przypadkach można dosłownie w ciągu kilku minut rozliczyć się z fiskusem. Pojawiły się jednak fałszywe e-maile z inforamcjami dotyczącymi złożonych zeznaniań podatkowych. Ministerstwo Finansów alarmuje: my takich maili nie wysyłamy.

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail

e-PIT: Uwaga na fałszywe e-maile - ręce na klawiaturze komputera
e-PIT: Uwaga na fałszywe e-maile

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które zawierają informacje o pomyślnie wysłanych zeznaniach do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów (MF). Informujemy, że udostępnione przez Krajową Administracje Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl.

MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych widomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych. Wiadomości takie należy traktować jako niebezpieczne i je usuwać.

e-PIT informacje z Ministerstwa Cyfryzacji

Dodatkowo poniżej przpominamy fragment komunikatu przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, dotyczącego możłiwości rozliczeń.

PIT za 2019 rozliczne możliwości

Bez żadnych wątpliwości powinny go założyć osoby, które swoją pierwszą pracę zaczęły w 2019 r. i nie mają niezbędnych danych uwierzytelniających (czyli wymienionych wcześniej kwot). Zalogowanie się przez profil zaufany to jedyny sposób, by uzyskały dostęp do swojego rozliczenia podatkowego.

– Możliwość szybkiego sprawdzenia swojego e-PITa to tylko jedna z wielu korzyści posiadania profilu zaufanego. PZ to także najprostszy sposób zalogowania się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, Internetowego Konta Pacjenta, a przede wszystkim korzystania z usług e-administracji – wylicza minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Mając profil zaufany od ręki złożymy wniosek o 500+, wniosek o dofinansowanie w programie „Mój prąd”, czy zgłosimy zbycie lub nabycie pojazdu. A wszystko to bez konieczności wizyty w jakimkolwiek urzędzie – dodaje szef MC.

Swój profil zaufany ma już ponad 5 milionów Polaków, a czas rozliczeń podatkowych to ten moment w roku, kiedy zakładamy go najczęściej. Ty też chcesz to zrobić? Podążaj za naszymi wskazówkami, a zajmie Ci to zdecydowanie mniej czasu, niż znalezienie PITa z ubiegłego roku…

Sprofilowani

Najszybsza droga to założenie profilu zaufanego przez bankowość elektroniczną. Wystarczy, że masz konto w jednym z banków, które dają taką możliwość (PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe, platforma Envelo), a cała procedura ograniczy się do wypełnienia krótkiego internetowego formularza.

Druga opcja to wypełnienie formularza na stronie www.pz.gov.pl, a później potwierdzenie swojego PZta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających. Brzmi poważnie? Bez obaw, w Twojej okolicy na pewno działa taki punkt. To np. poczta, czy urząd gminy. Dla ułatwienia – tutaj znajdziesz ich pełną listę.

Gdyby nasz opis zakładania profilu zaufanego nie był tak jasny, jak nam się wydawało, kiedy go pisaliśmy, obejrzyj instruktaż. Michał Czernecki, aktor i ambasador naszej kampanii „e-Polak potrafi!” tłumaczy w nim, czym jest profil zaufany i jak krok po kroku go założyć. Jaśniej się nie da

e-Polak potrafi! Michał Czernecki tłumaczy, jak założyć profil zaufany – obejrzyj instruktaż.