Nowe mieszkania rosną w Polsce jak grzyby po deszczu. Chętnych na zakup mimo rosnących cen wciąż nie brakuje. Jakie plany na ten rok mają deweloperzy? Które projekty planują wprowadzić na rynek? Jakie mieszkania trafią do sprzedaży? Sondę wśród deweloperów przeprowadził serwis nieruchomości Dompress.pl a my odpowiedzi przedstawiamy poniżej.

Develia S.A. Mirosław Kujawski, członek zarządu

W tym roku spółka planuje sprzedaż 2000-2200 mieszkań i wprowadzenie do oferty około 1900-2200 lokali. W przygotowaniu są zarówno nowe projekty w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu, jak i kolejne etapy już realizowanych inwestycji.

Atal Zbigniew Juroszek, prezes

W tym roku liczba nowych inwestycji w sprzedaży powinna być podobna jak w zeszłym roku, kiedy do sprzedaży weszło około 20 inwestycji, a liczba mieszkań w ofercie oscylowała w granicach 4 tys. lokali. Niezmiennie największym wzięciem cieszą się mieszkania dwu i trzypokojowe, których znajdzie się najwięcej w naszym portfolio.

Robyg S.A. Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu

Rocznie wprowadzamy do oferty około 2000 – 3000 lokali w zróżnicowanych inwestycjach. Działamy w 4 miastach – Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu. Potencjał sprzedażowy na kolejne kwartały jest wysoki. Obecnie w ofercie znajduje się około 1400 lokali, a zasoby gruntów umożliwiają wybudowanie około 16,5 tys. mieszkań. W 2019 roku zainwestowaliśmy w bank ziemi ponad 330 mln zł, co pozwala na zbudowanie około 335 tys. PUM. W 2019 roku spółka miała w budowie 5900 mieszkań. W 2020 roku będziemy zwiększać zasoby gruntów na wszystkich rynkach. Rozważamy też rozszerzenie dzielności o kolejne duże polskie miasto. Na rok 2020 przewidujemy ustabilizowanie kosztów materiałów i prac budowlanych, co powinno sprzyjać utrzymaniu cen na poziomie zbliżonym do 2019 roku.

J.W. Construction Holding S.A.Małgorzata Ostrowska, członek zarządu i dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży

W tym roku planujemy rozpocząć kolejne inwestycje na warszawskiej Białołęce, gdzie zrealizowaliśmy już 18 projektów. W tym roku rozpoczniemy drugi etap osiedla Wrzosowa Aleja przy ulicy Lewandów. Do sprzedaży trafi 40 lokali o metrażach od 25 do 58 mkw. w pięciu trzypiętrowych budynkach. W kolejnych projektach na Białołęce przy ulicy Aluzyjnej, Berensona i Modlińskiej planujemy osiedla mieszkaniowe. Przy ulicy Nowodworskiej postawimy 13 domów w zabudowie szeregowej.

Osoby planujące zakup nieruchomości na wynajem z pewnością zainteresuje nasz najnowszy projekt inwestycyjny, który powstanie przy ulicy Pileckiego 59 na warszawskim Ursynowie z 220 klimatyzowanymi apartamentami o wysokim standardzie o powierzchniach od 16 do 52 mkw. W inwestycji znajdzie się całodobowa, recepcja i restauracja, a także parking podziemny z 163 miejscami postojowymi i parking naziemny na 107 samochodów.

Jeśli zaś chodzi o nasze projekty poza Warszawą, będziemy kontynuować rozbudowę Villa Campina, luksusowego podmiejskiego osiedla w Ożarowie Mazowieckim. Wkrótce rozpoczniemy też budowę pruszkowskiej inwestycji Stacja Centrum, w której zaoferujemy blisko 450 mieszkań.

W planie na ten rok jest również Horizon Letnica w Gdańsku w niewielkiej odległości od zatoki i prestiżowa inwestycja nad Odrą w Szczecinie przy ulicy Celnej – wyjątkowy kompleks apartamentów z mariną i zapleczem handlowo-usługowym. W tym roku po raz pierwszy pojawimy się na podkrakowskim rynku mieszkaniowym. W miejscowości Zawada powstanie osiedle Apartamenty na wzgórzach. W pierwszym etapie, w dziewięciu trzypiętrowych budynkach znajdą się 162 mieszkania o metrażach od 25 do 57 mkw. Planujemy też kontynuować naszą obecność na Śląsku. Kolejną inwestycją po Osiedlu Nowe Tysiąclecie będzie Chorzów. Wrócimy także do Łodzi. 

Home InvestJanusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu

Mamy bardzo ambitne plany na 2020 rok. Przede wszystkim planujemy zwiększyć sprzedaż mieszkań i pobić rekord z 2019 roku. Chcemy również w tym roku zakończyć budowę pierwszych dwóch budynków w osiedlu Warszawski Świt w dzielnicy Targówek oraz inwestycji Apartamenty Okopowa 59A na warszawskiej Woli. Pod koniec 2019 roku wprowadziliśmy do sprzedaży nowy projekt -Apartamenty Oszmiańska 20, którego budowa rozpoczęła się w styczniu 2020 roku. Inwestycja zlokalizowana jest zaledwie 450 metrów od stacji metra Targówek Mieszkaniowy. W pierwszym kwartale 2020 roku planujemy również rozpocząć budowę trzech nowych inwestycji. Będą to dwa projekty na warszawskich Bielanach – Metro Park i Apartamenty Przy Agorze 6 oraz kolejny etap osiedla Warszawski Świt na Targówku. Do sprzedaży trafią nowe mieszkania o zróżnicowanych metrażach.  przygotowaniu mamy również kilka nowych inwestycji w bardzo dobrych lokalizacjach Warszawy.

Lokum DeweloperEryk Nalberczyński, dyrektor ds. sprzedaży w Lokum Deweloper

W tym roku planujemy uruchomienie kilku nowych inwestycji we Wrocławiu. Jesteśmy w trakcie uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę dla dwóch projektów, przy ulicy Gnieźnieńskiej i Stoczniowej. Wiosną w Sobótce pod Wrocławiem rozpoczniemy realizację Lokum Monte, luksusowego osiedla ze strefą wellness położonego u podnóża Masywu Ślęży w malowniczym otoczeniu Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. W drugiej połowie roku zakończymy budowę osiedla Lokum Villa Nova, które powstaje przy ulicy Jaskółczej w zacisznych Kowalach. Ponadto w styczniu wprowadziliśmy do oferty apartamenty w ukończonym drugim etapie inwestycji Lokum Vena prestiżowym osiedlu łączącym doskonałą lokalizację w centrum miasta z wyjątkową architekturą zrewitalizowanej, historycznej zabudowy.

Działamy również na rynku krakowskim gdzie jesteśmy w trakcie realizacji trzech przedsięwzięć: pierwszego etapu osiedla Lokum Salsa oraz drugiego etapu osiedli Lokum Siesta i Lokum Vista.

Duda DevelopmentWojciech Duda, wiceprezes

Jak co roku, także i tym razem planujemy zarówno nowe wyzwania jak i domykanie aktualnych projektów. Przed nami zakończenie budowy poznańskiej inwestycji Fyrtla Wilda. W efekcie przed końcem ubiegłego roku świętowaliśmy w niej wiechę. Dodatkowo w Łodzi planujemy rozpocząć sprzedawać nowe mieszkania wchodzące w skład zabytkowego budynku warsztatowego, który znajduje się na terenie Diasfery. Będą to bardzo interesujące przestrzenie o loftowym, postindustrialnym charakterze.

Eco ClassicZuzanna Należyta, dyrektor ds. handlowych

W tym roku planujemy wprowadzić do sprzedaży drugi etap inwestycji Moja Północna na warszawskim Tarchominie a ponadto szósty etap gdańskiej inwestycji Wolne Miasto. Łącznie ponad 300 mieszkań.

nowe mieszkania - jak grzyby po deszczu - zdjęcie wnętrza
nowe mieszkania – jak grzyby po deszczu

Nickel DevelopmentAgnieszka Jaworska-Goździewska, Marketing i PR Manager

W tym roku planujemy inwestycję Zbrojowa – etap 11 Osiedla Księżnej Dąbrówki, które rozbudowujemy już od 19 lat w jednej z najlepiej rozwiniętych i dynamicznych miejscowości na przedmieściach Poznania. Mowa o Dąbrówce, w której oprócz domów i bloków mieszkalnych znajduje się również pełna infrastruktura społeczna: przychodnie, sklepy, galerie handlowe, kościół, przedszkola i szkoły. Dodatkowo teren, na którym powstaje osiedle dysponuje utwardzonymi drogami, oświetlonymi lataniami, wzdłuż których biegną chodniki. Co więcej intensywnie pracujemy nad sześcioma projektami, które są w fazie koncepcyjnej, o których będziemy informować w drugiej połowie roku. 

Waryński S.A. Grupa HoldingowaJarosław Kozak, wiceprezes

Nasza, nowa inwestycja Atol zlokalizowana jest pomiędzy ulicami Żabi Kruk, a Rzeźnicką, w dzielnicy Śródmieście w Gdańsku, w pobliżu Starego Miasta. Budowa wielorodzinnego budynku z usługami na parterze rozpoczęła się w 2019 roku. W efekcie swoją formą architektoniczną budynek wraz z sąsiednimi obiektami tworzyć będzie pierzeję ulicy Wilczej. Ponadto budynek Atol będzie miał cztery kondygnacje mieszkalne, jedną z częścią usługową oraz podziemny parking. Na działce o powierzchni 2 555 mkw. zaoferujemy łącznie 6 922 mkw. powierzchni użytkowej, w tym 65 mieszkań oraz 6 przestrzeni komercyjnych. W ramach inwestycji powstanie także stacja ładowania aut elektrycznych oraz klimatyczny pasaż wewnętrzny.

Ronson DevelopmentAndrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu

Po pierwsze zakładamy, że rok 2020 będzie dla nas przełomowy. W sumie w mijającym roku uruchomiliśmy budowę 1100 lokali i udało się nam uregulować kilka ważnych kwestii proceduralnych. Dzięki temu, będziemy mogli wejść na nowy, rekordowy poziom sprzedaży. Po drugie naszą ambicją jest zwiększenie liczby sprzedanych mieszkań o 20-30 proc. w porównaniu z rokiem minionym. Dodatkowo znaczącą część nowej oferty stanowić będą kolejne etapy bestsellerowych, warszawskich osiedli – Miasto Moje i Ursus Centralny. Ich uzupełnieniem będą kolejne etapy prestiżowego projektu Nova Królikarnia na Mokotowie, a także Tulip Wilanów, nasza kameralna inwestycja w zielonej części Wilanowa. Będziemy także rozwijać osiedla w innych miastach. Na 2020 rok przewidujemy uruchomienie ostatniego etapu Panoramiki w Szczecinie, a także rozbudowę Nowych Warzymic naszego nowego projektu na rynku szczecińskim. Chcielibyśmy także wprowadzić do oferty nowe mieszkania w Poznaniu.

SkanskaAleksandra Goller, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu

Coraz częściej mówi się o miastach i ich skondensowanych potrzebach. Realizując osiedla, nadal będziemy włączać je płynnie w tkankę miasta, budując m.in. nowe ścieżki rowerowe jednocześnie aranżując zieleń. W 2020 roku kontynuujemy także naszą strategię budowania osiedli zaprojektowanych z dbałością o indywidualne potrzeby mieszkańców, z poszanowaniem środowiska i w dobrym sąsiedztwie. Będzie to też czas gdy do użytku oddamy Osiedle Mickiewicza 3 i Holm House 2. W efekcie to kolejne etapy projektów, które zasłynęły swoją dostępnością architektoniczną potwierdzoną przez Fundację Integracja certyfikatem Obiekt bez barier.

Red Real Estate Development Magdalena Gąsienica-Samek, p.o. dyrektor marketingu

Po pierwsze w tym roku zamierzamy kontynuować działania rozpoczęte w drugiej połowie 2019 roku. We Wrocławiu finalizujemy sprzedaż inwestycji Nowa Papiernia, w której skład wchodzi kameralna Kamienica pod Pelikanem. Znajduje się w niej tylko 15 apartamentów o wielkości do 38 mkw. oraz 2 lokale usługowe. Dodatkowo w Poznaniu budujemy czwarty, ostatni 13-piętrowy budynek rodzinnego osiedla Red Park. Ponadto w tym projekcie oferujemy nowe mieszkania od dwu do czteropokojowych o wielkości od 34 do 99 mkw. Co więcej w Warszawie realizujemy projekt Forest Homes. To zaciszne osiedle z 24 nowoczesnymi domami w zabudowie szeregowej. Jednocześnie przyglądamy się sytuacji na największych polskich rynkach i analizujemy możliwości rozpoczęcia kolejnych projektów.

Aria DevelopmentWojciech Chotkowski, prezes zarządu

Naszym planem na ten rok jest zakończenie sprzedaży Osiedla Natura w Wieliszewie oraz I i II etapu Osiedla Łomianki. Pod koniec roku wystartujemy z kolejnym etapem inwestycji w Łomiankach. W przypadku Osiedla Natura cel powinien zostać zrealizowany w najbliższym czasie, bo w ofercie zostały nieliczne lokale 3 i 4 pokojowe o powierzchni od 53 do 68 mkw w cenie od 4290 zł za mkw. Dodatkowo w Osiedlu Łomianki na początku stycznia br. rozpoczęliśmy sprzedaż drugiego etapu inwestycji. Oferta obejmuje 62 mieszkania w dwóch kameralnych budynkach.

W efekcie w każdym z nich klienci mają do wyboru nowe mieszkania o metrażu od 36 do 102 mkw. w cenach od 5150 zł/mkw. do 6250 zł/mkw. Ponadto budowa drugiego etapu projektu rozpoczęła się w czwartym kwartale ub. roku, a obecnie prowadzone są prace budowlane na poziomie parteru budynku A3 oraz ścian fundamentowych budynku A2. Przekazanie kluczy planowane jest w drugiej połowie 2021 roku. W przygotowaniu mamy kolejną dużą inwestycję w Wieliszewie.

BY MADEKostiantyn Fedyna, członek zarządu grupy BY MADE

W tym roku Grupa BY MADE skoncentruje się uruchomionym na koniec poprzedniego roku projekcie Legnicka 60 C. To aparthotel z lokalami inwestycyjnymi, który budujemy w bliskiej odległości od centrum Wrocławia. W kameralnym budynku znajdzie się 129 lokali o wielkości od 12 mkw. do 30 mkw. Dodatkowo będzie oferował recepcję ze strefą do co-workingu, kawiarnię lub restaurację oraz taras wypoczynkowy na dachu. Ponadto, jesteśmy na etapie przygotowań do zakupu kolejnych działek budowlanych a już za kilka miesięcy w równie atrakcyjnej lokalizacji wystartujemy z drugim, bardzo dużym projektem. W efekcie Wrocław nie jest jedynym rynkiem, na który planujemy wprowadzać apartamenty inwestycyjne. W tym roku powinny się skrystalizować plany dotyczące innych miast: Krakowa, Rzeszowa i Poznania.

Autor: Dompress