Formę płatności wybiera klient. Wraz z początkiem bieżącego roku z małych sklepików i firm usługowych powinny zniknąć tabliczki informujące, że płatność możliwa jest jedynie gotówką. Od tego czasu stroną, która decyduje, jaką formę płatności wybrać jest klient. A może zapłacić za towar gotówką, kartą, jak i BLIK-iem.

Autor publikacji: Marek Chrzanowski

Wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą a korzystający z kas fiskalnych, mają obowiązek umożliwić klientom taki wybór formy zapłaty. Jednak przepis ten nie wszędzie jest już stosowany. Jak wiadomo obowiązek posiadania kasy fiskalnej, dotyczy przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Ponadto rolnikom ryczałtowym.

Formę płatności wybiera klient - kasa w markecie.
Formę płatności wybiera klient

Oznacza to więc, że kupujący musi dostać paragon. I to zarówno po wizycie w dużym markecie, jak i w małym sklepiku. Ponadto w salonie fryzjerskim czy dentysty lekarza przyjmującego w swoim mieszkaniu. Nie da się ukryć, że najlepszym rozwiązaniem dla tego typu biznesów jest instalacja terminalu płatniczego.

Warto przypomnieć, że pod koniec 2021 roku w życie weszły przepisy, zgodnie z którymi sprzedawca nie może odmówić klientowi płatności gotówką. Jednak od stycznia 2023 powyżej 20 tys. gotówką już nie zapłacisz.

Przeczytaj także: Recykling ma sens

Recykling ma sens. Ekolodzy od dawna biją na alarm, nakłaniając producentów do wykorzystywania materiałów pochodzących z recyklingu. Stan naszego środowiska naturalnego ulega drastycznej degradacji. Światowe marki niechętnie podejmują działania, które mają ograniczyć jego wytwarzanie, bo od niedawna wiedzą, że podany recyklingowi plastik jest cennym surowcem.

Plastik, jest niewątpliwie jednym z największych zagrożeń ekologicznych naszej planety. Dlatego zachęcanie do jego recyklingu wydaje się kluczowym elementem wprowadzania gospodarki w obiegu zamkniętym. Plastik, nie jest zły, problem w tym, by umieć go właściwe zbierać, magazynować, przetwarzać, by na koniec przekształcić w cenny surowiec. To, co do niedawna było wręcz nieosiągalne, od pewnego czasu staje się możliwe. A problem jest, choć wydaje się, że już znamy sposoby jego rozwiązania.

Wiadomo, że z 700 jego znanych rodzajów, tylko część nadaje się do recyklingu. Dzięki postępowi nauki i nowym technologiom ewolucja idzie dwuwektorowo. Specjaliści szukają rozwiązań do przetwarzania istniejących już opakowań. Z drugiej strony wywiera się presję na producentów, by odchodzili od polimerów nienadających się do przetworzenia. Opakowania z tworzyw to cenny surowiec, pod warunkiem, że będziemy z nim odpowiednio postępować, przetworzyć nadając drugie i kolejne życie.