Rady dla podatników. Dziś skarbówka w zasadzie sama wypełnia za nas PIT, a procedura od lat staje się coraz prostsza. Przypominamy emerytom i rencistom, że od połowy lutego do pierwszych dni maja, można składać PIT za 2021 rok.

Autor: Marek Chrzanowski

Ci, którzy dostali PIT-11A, mogą samodzielnie złożyć zeznanie roczne, albo nie robiąc nic czekać do 2 maja. Wówczas urząd automatycznie zaakceptuje zeznanie PIT-37 za 2021 r. i wygenerowane je usłudze internetowej e-PIT.

Jeśli zeznanie zostanie złożone za pomocą serwisu lub zaakceptowane automatycznie (w przypadku, gdy nic nie zrobimy do 2 maja), zwrot nadpłaty podatku nastąpi w ciągu 45 dni. W przypadku zeznań złożonych na papierze okres zwrotu pieniędzy podatników wynosi do 3 miesięcy.

Rady dla podatników -  mężczyzna liczy na kalkulatorze.
Rady dla podatników

Emeryci lub renciści, którzy dostali PIT-40A i chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP), mogą wskazać wybrane OPP w oświadczeniu PIT-OP. Ewentualnie w zeznaniu podatkowym. Te osoby, które dostały PIT-40A i chcą, by 1 proc. podatku dostała ta sama organizacja, co w ubiegłym roku, nie będą musiały nic robić. Pod warunkiem, że do 31 marca 2022 r. nie zostanie odwołany stan epidemii-podaje MF.

Wskazana organizacja pożytku publicznego musi znajdować się w aktualnym Wykazie OPP. Jeśli więc podatnik chce, aby jego 1 proc. trafił do organizacji, którą wskazał w poprzednim roku, musi być ona w aktualnym wykazie, jeśli pieniądza mają do niej trafić.

Przeczytaj także: Od dziś Twój e-PIT czeka na Ciebie w e-Urzędzie Skarbowym

Od dziś Twój e-PIT czeka na Ciebie w e-Urzędzie Skarbowym. W tym roku Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa po raz czwarty udostępniają Polakom usługę Twój e-PIT. Jest ona skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36. W usłudze będzie też dostępne oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP.

Obecnie coraz więcej spraw podatkowych można załatwić nie wychodząc z domu. Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji, w tym administracji skarbowej. Z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością i bije rekordy. W 2020 r. blisko połowa z 18,3 mln elektronicznych deklaracji została złożona przez Twój e-PIT. W 2021 r. elektronicznie zostało złożonych 19,6 mln PIT-ów, z czego ponad połowa tj. 10 mln PIT-ów przez usługę Twój e-PIT, w tym 4,3 mln to automatycznie zaakceptowane zeznania PIT-37 i PIT-38. Twój e-PIT działa przez całą dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu.