Ropa podrożała, gaz spadł ze szczytu. Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły w czwartek o 1 proc., do około 103 USD za baryłkę. Ceny gazu ziemnego w USA spadły z kolei o ok. 15 proc.

Inwestorzy na rynku ropy mogą reagować na sygnały, że w ub. tygodniu zapasy surowca w USA gwałtownie spadły. Na dodatek Unia Europejska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiej ropy w związku z inwazją na Ukrainę. Ponadto zastanawia się nad sposobami zrównoważenia potencjalnych niedoborów.

Chiny wychodzą z covidowych restrykcji

Sytuacja na rynku ropy naftowej wydaje się napięta także dlatego, że członkowie OPEC walczą o realizację celów produkcyjnych. Należąca do OPEC Libia poinformowała w środę, że traci ponad 550 tys. baryłek ropy dziennie z powodu blokady głównych pól i terminali eksportowych. 

Na rynku ropy zdają się także ciążyć prognozy dotyczące popytu w Chinach. Największy importer tego surowca na świecie powoli łagodzi covidowe restrykcje. Znosi będące ich następstwem ograniczenia w produkcji, które uderzyły w działalność produkcyjną i globalne łańcuchy dostaw. 

Ropa podrożała, gaz spadł ze szczytu - ludzie na ulicy w centrum miasta.
Ropa podrożała, gaz spadł ze szczytu

Od połowy marca cena ropy utrzymuje się między 92,60 a 114 USD. Okolice 100-105 USD wydają się zatem środkiem tego przedziału wahań. I dopiero pojawienie się nowych czynników mogłoby prowadzić do przebicia tych poziomów.

Gaz: minimalny spadek cen po ogromnym wzroście

Wahania cen cechują ostatnio także rynek gazu ziemnego. Kontrakty na ten surowiec w USA spadły od osiągniętego na początku tygodnia najwyższego poziomu od 30 lat – 8,065 USD za milion brytyjskich jednostek termicznych o ok. 15 proc., poniżej 6,9 USD. Mogło być to spowodowane prognozami pogody, które mówią o ociepleniu. I tym samym mogą nieco zniechęcać inwestorów, ograniczając popyt na gaz.

Ostatni spadek nie zmienia jednak faktu, że w tym roku wartość kontraktu wzrosła o ok. 90 proc. Co mogło wiązać się m.in. z tym, że ostra zima w niektórych regionach Ameryki Północnej przedłużyła się do wiosny. Powodując tym samym spadek krajowych zapasów znacznie poniżej pięcioletniej średniej.

Na początku tygodnia w północno-wschodniej części USA miała miejsce niespodziewana zamieć śnieżna, pozbawiając prądu setki gospodarstw domowych i zwiększając popyt na ogrzewanie. Co mogło uszczuplić zapasy gazu ziemnego i spowodować potrzebę ich uzupełnienia.

Europa i Chiny ograniczają dostawy z Rosji

Stany Zjednoczone jednocześnie eksportują rekordowe ilości gazu LNG, głównie do Europy. Państwa Starego Kontynentu starają się bowiem rezygnować z rosyjskiego gazu, nakładając sankcje za inwazję Rosji na Ukrainę.

Produkcja gazu ziemnego zdaje się rosnąć w Chinach. Pekin naciska bowiem na państwowych producentów, aby zwiększyli swoje moce przerobowe w celu ograniczenia importu LNG, który w pierwszym kwartale br. spadł już o 11 proc.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.