Mieszkania na wynajem dziś są na wagę złota. Zbliżający się rok akademicki to wzmożony czas poszukiwań mieszkań. Zimny prysznic czeka tych wszystkich, którzy z wynajmem lokum czekali do ostatniej chwili. Ceny najmu poszły mocno w górę. Największe trudności w znalezieniu mieszkań z najniższej półki cenowej mają obecnie poszukujący lokali w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku

Ten rok zapisze się bardzo wyraźnie w historii polskiego rynku mieszkaniowego. Rzadko kiedy dochodzi do tak dużej kumulacji różnych czynników mających wpływ na rynek wynajmu. Fala uchodźców z Ukrainy, z którą mieliśmy do czynienia przede wszystkim w I kwartale br. przyczyniła się do wyjałowienia rynku z ofert wynajmu, a wzmożony popyt na mieszkania spowodował wzrost cen kolejnych ofert wystawianych na rynek.

Według szacunków Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców, w Polsce pozostało 1,4 mln Ukraińców. Można spodziewać się, że nadchodząca zima spowoduje napływ kolejnych uchodźców. Popyt na mieszkania do wynajęcia w tej grupie klientów, będzie więc nadal utrzymywał się na wysokim poziomie.

Mieszkania na wynajem - jest trudno i drogo - kanapa, stół i fotel stoją w salonie, w tle łóżko.
Mieszkania na wynajem – jest trudno i drogo

Kredytów mieszkaniowych jak na lekarstwo

Jednak wzmożony popyt na mieszkania generowany przez naszych wschodnich sąsiadów to nie jedyny powód obecnej sytuacji. Jeszcze większe znaczenie ma obecny obraz rynku kredytów hipotecznych. Rosnące w szybkim tempie stopy procentowe w parze z zaostrzeniem przez Komisję Nadzoru Finansowego sposobu obliczania zdolności kredytowej doprowadziły do sytuacji, kiedy o kredyt jest naprawdę trudno.

Od początku obecnego roku obserwujemy systematyczny spadek zdolności kredytowej Polaków spowodowany właśnie wysokimi stopami procentowymi i wymogami UKNF. Przykładowo przeciętna rodzina z dwójką dzieci, która mogła jeszcze rok temu uzyskać kredyt w wysokości 600 tys. zł. Dziś uzyska jedynie 246 tys. zł. 

Brak zdolności kredytowej, trzeba wynajmować

Brak możliwości finansowania zakupu kredytem hipotecznym to wielokrotnie potrzeba poszukiwania lokalu na rynku najmu. Obecnie mamy do czynienia z liczną grupą potencjalnych nabywców mieszkań, którzy w normalnych warunkach sfinansowaliby zakup kredytem i doprowadzili do transakcji, ale obecna sytuacja (przede wszystkim brak zdolności kredytowej lub zdolność kredytowa na poziomie zbyt niskim by zaspokoić potrzebę mieszkaniową) wyklucza ich z zakupu.

Wysokie zainteresowanie rynkiem nieruchomości widoczne jest też w zestawieniach cyklicznie dostarczanych przez portal Unirepo. W porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, liczba unikalnych ofert mieszkań na wynajem w sierpniu 2022 r była o 37,8 proc. niższa. Równocześnie warto zauważyć, że powiększa się liczba ofert wystawionych do sprzedaży. Jest ona o 9,6 proc. wyższa niż przed rokiem i wynosi 150 tys. mieszkań. Z danych jasno wynika, że proces sprzedaży mieszkania może zatem być znacznie trudniejszy niż w zeszłym roku, bo potencjalnych nabywców należałoby właśnie szukać na rynku najmu, gdzie oczekują na poprawę parametrów udzielania kredytów.

Mieszkania na wynajem – ceny mocno w górę

Przede wszystkim największe trudności w znalezieniu mieszkań z najniższej półki cenowej mają obecnie poszukujący lokali w Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku. Znalezienie oferty, której czynsz (bez opłat na rzecz wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni oraz mediów) nie przekracza 2000 zł jest bardzo trudną sprawą. Podobnie też jest w Krakowie. W nieco lepszej sytuacji znajdują się osoby poszukujące mieszkań w Poznaniu i Łodzi .

Mieszkania na wynajem najdroższe są w stolicy, gdzie 42 proc. ofert wystawionych do wynajmu ma cenę przekraczającą 4000 zł. za miesiąc. We Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie najwięcej ofert znajdziemy w zakresach cenowych między 2 a 3 tys. zł. Ponadto we Wrocławiu i Krakowie już ponad 20 proc. ofert jest wystawianych w cenach ponad 4000 zł. W porównaniu z tymi miastami najlepiej wygląda sytuacja w Łodzi, gdzie 81 proc. wystawionych ofert ma ceny niższe niż 3000 zł.

Przedziały cenowe mieszkań na wynajem w największych miastach

do 1999 zł2000-2999 zł3000-3999 złod 4000 zł
Warszawa2%26%30%42%
Wrocław3%42%31%24%
Gdańsk3%46%33%17%
Kraków6%37%34%23%
Łódź41%40%9%10%
Poznań20%53%19%8%

Opracowanie własne Metrohouse na bazie portali ogłoszeniowych i bazy ofert Metrohouse

Coraz wyższe ceny wynajmu to nie tylko efekt znacznie zwiększonego zainteresowania tym rynkiem, ale i coraz wyższego standardu mieszkań przeznaczanych na wynajem i wystawiania do wynajmu mieszkań nabytych na rynku pierwotnym. Ze statystyk Metrohouse wynika, że w obecnej ofercie 40 proc. mieszkań na wynajem w Gdańsku i we Wrocławiu jest nie starszych niż 10 lat. W pozostałych miastach jest to pomiędzy 26 a 33 proc.

Źródło:Metrohouse, Credipass