Home Aktualności Komentarz rynkowy. Podsumowanie tygodnia

Komentarz rynkowy. Podsumowanie tygodnia

Drugi tydzień maja przyniósł nieznaczne wzrosty na europejskich parkietach – niemiecki DAX wzrósł o 0,8%, francuski CAC40 o 0,4%, a brytyjski FTSE250 umocnił się o symboliczne 0,01%. W pierwszej części tygodnia inwestorzy poznali szereg danych z największych europejskich gospodarek. Te jednak w większości zawiodły. Ponadto, rozczarowujący okazał się odczyt dynamiki produkcji przemysłowej dla strefy euro (0,2% rdr wobec konsensusu na poziomie 1%). Z drugiej strony, wsparciem dla europejskich indeksów okazały się piątkowe publikacje danych z Włoch oraz Niemiec. Dynamika niemieckiego i włoskiego PKB w pierwszym kwartale wyniosła kolejno 1,6% i 1% rdr wobec oczekiwań rynku na poziomie 1,33% i 0,9%. Nieznacznie gorszy od konsensusu rynkowego (1,6%) okazał się odczyt tempa wzrostu PKB dla strefy euro, które wyniosło 1,5% rdr. W Stanach, najważniejsze indeksy giełdowe poruszały się w kierunku południowym – DJI zniżkował o 1,2%, S&P500 o 0,5%, a NASDAQ o 0,4%. Inwestorzy poznali dynamikę amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Wynik na poziomie 3% rdr okazał się pozytywnym zaskoczeniem. Natomiast liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 294 tys. wobec oczekiwań na poziomie 271 tys. Warto również zwrócić uwagę na jastrzębie wypowiedzi członków FOMC, które mogą sugerować, że ewentualna podwyżka stóp procentowych nastąpi na początku trzeciego kwartału.

W Polsce po raz kolejny sentyment rynkowy był niedźwiedzi–WIG20 zniżkował o 2%, a mWIG40 o 0,7%.Niemniej jednak, sWIG80 zdołał wzrosnąć o 0,6%. W minionym tygodniu ponownie zawiodły dane z polskiej gospodarki – PKB w pierwszym kwartale wzrósł o 3% rdr wobec oczekiwań na poziomie 3,4%. Co więcej, bazowa inflacja CPI wyniosła -0,4% w kwietniu wobec -0,2% w marcu. Wydarzeniem tygodnia była publikacja przeglądu ratingów Polski przez Moody’s. Agencja pozytywnie zaskoczyła rynek, który spodziewał się obniżenia ratingu co najmniej o jeden stopień. Ocena polskiej wiarygodności kredytowej pozostała na wysokim poziomie (A2), natomiast zmianie uległa jej perspektywa – ze stabilnej na negatywną. Niniejsza informacja zostanie zdyskontowana w najbliższych dniach i powinna być wsparciem dla polskiej giełdy oraz waluty.

W obecnym tygodniu warto zwrócić uwagę na dane ze Stanów: dynamikę produkcji przemysłowej, inflację CPI, indeks Fed z Filadelfii oraz indeks wskaźników wyprzedzających. Inwestorzy poznają także dane na temat inflacji w strefie euro. W Polsce, odbędzie się publikacja danych dotyczących sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz inflacji PPI. Ponadto, najbliższe dni przyniosą szczyt sezonu wynikowego na GPW. Tylko w poniedziałek ponad 100 spółek zaprezentuje wyniki finansowe za pierwszy kwartał.

Analiza techniczna

16.05

Wykres 1. WIG20 w interwale dziennym. Źródło: Stooq

WIG20 po raz trzeci z rzędu zakończył tydzień w kolorze czerwonym. Największe spadki przyniósł poniedziałek. W kolejnych dniach wartość indeksu ustabilizowała się. W efekcie, WIG20 zakończył ubiegły tydzień na poziomie 1815 pkt. Mankamentem ponownie był niski wolumen obrotów. Oscylator RSI zbliżył się do granicy 30 pkt. i niebawem może wskazać sygnał kupna. Z drugiej strony, przełamanie wsparcia 1826 pkt (50% zniesienia Fibonacciego) jest złym prognostykiem. Ponadto, średnie ruchome definitywnie sygnalizują trend spadkowy. Po ewentualnej korekcie, indeks może ponownie zostać zdominowany przez niedźwiedzie. Wsparciem będzie psychologiczna granica 1800 pkt.

16.05.16

Wykres 2.Wirtualnaw interwale dziennym. Źródło: Stooq

Ty razem warto zwrócić uwagę na walory Wirtualnej Polski, które w skali tygodnia podrożały o 9,3%. Kiedy wydawało się, że trend wzrostowy dobiega końca z pomocą przyszły bardzo dobre wyniki finansowe za pierwszy kwartał oraz nowa rekomendacja kupna. W efekcie, cena akcji osiągnęła historyczny szczyt – 48 zł. Oscylator RSI pozostał neutralny, lecz niebawem może wskazać wykupienie rynku, natomiast oscylator MACD wskazał sygnał kupna. W związku z tym, po ewentualnej korekcie powrót do dalszych wzrostów nie byłby zaskoczeniem.

Autorzy: Zespół Zarządzający MM Prime TFI S.A.