Jak piętro wpływa na cenę mieszkania? Piętro, na którym zlokalizowane jest mieszkanie to trzeci najchętniej używany parametr przez osoby poszukujące nowej nieruchomości. W niektórych lokalizacjach, różnica między parterem a pierwszym piętrem to nawet 1000 zł za metr kwadratowy. Jaką wysokość najczęściej wybierają Polacy?

Ostateczną cenę mieszkania może kształtować lokalizacja budynku, standard wykończenia, metraż lub układ pomieszczeń. Oferta zmienia się jednak również w zależności od piętra. W niektórych blokach za jeden metr kwadratowy apartamentu na wyższym piętrze zapłacimy od 700 do ponad 1000 złotych/mkw. więcej niż za mieszkanie na niższej kondygnacji. Tak wskazują dane Otodom za okres sierpień-październik 2021.

Jak piętro wpływa na cenę mieszkania? - nogi mężczyzny siedzącego na kanapie w salonie z laptopem na kolanach.
Jak piętro wpływa na cenę mieszkania?

Partery na ogół najtańsze, choć nie zawsze

Z danych wynika, że różnica w cenie pomiędzy parterem a wyższym piętrem waha się w zależności od standardu i roku powstania budynku. W blokach starszych niż te powstałe w 2014 roku średnia cen mieszkań na 1 piętrze jest o od 700 do ponad 1000 złotych za metr kwadratowy wyższa niż w przypadku mieszkań na parterze. Na warszawskim Mokotowie w blokach z lat 1991-2014 różnica między parterem a drugim piętrem może wynieść nawet ponad 1000 zł/mkw.

W krakowskich Bronowicach w blokach sprzed 6 lat lub starszych parter jest średnio o 1000 zł/mkw. tańszy niż 1 piętro. Podobnie jest w przypadku Poznania i dzielnicy Junikowo oraz Podolany, gdzie różnica może sięgać nawet 1500 zł/mkw. Na Starym Mieście we Wrocławiu za mieszkanie na parterze w najnowszych blokach zapłacimy o około 850 zł mniej. Wracając do Mokotowa – tu w przypadku mieszkań wybudowanych po 2015 roku za mieszkanie na 1. piętrze trzeba zapłacić średnio o 230 zł/m.kw więcej niż za parter.

Z czego wynikają różnice cenowe mieszkania?

Przede wszystkim duże różnice w cenie pomiędzy parterem a pierwszym piętrem wynikają z faktu, że parterowe mieszkania kojarzą się z hałasem dochodzącym z ulicy. Ponadto z ograniczoną prywatnością, mniejszym bezpieczeństwem i gorszym nasłonecznieniem. Co prawda, w niektórych nowszych budynkach na parterze możemy znaleźć pojedyncze mieszkania, które są połączone z małym prywatnym ogródkiem. Jednak takie nieruchomości nadal trzeba traktować jako wyjątek na rynku. Duże znaczenie przy wyborze mieszkania ma również to, czy budynek jest wyposażony w windę. Analizując dane dla budynków z lat 1960-1990 widać, że najwyższe ceny osiągają mieszkania zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze. Najniższe na trzeciej i czwartej kondygnacji. Różnica w cenie prawdopodobnie wynika z braku windy w budynku.

W luksusowych apartamentowcach wyżej znaczy drożej

Na ostatnich piętrach nowoczesnych apartamentowców zlokalizowane są mieszkania o największym metrażu. Często wyposażone w przestronny taras lub balkon. Inwestorzy decydują się na zakup takiej nieruchomości między innymi z powodu spektakularnego widoku z okna. W przypadku inwestycji Złota 44 w Warszawie widok z okna uchodzi za jeden z najatrakcyjniejszych w mieście. Różnica pomiędzy średnią ceną mieszkania na 10 piętrze dla bloków wybudowanych po 2015 roku a wyższą kondygnacją wynosi średnio 700 zł za metr kwadratowy.

Źródło: Otodom