Czy Rosja zaatakuje Ukrainę? Rosja dąży do tego, aby strefa jej wpływów na terenach zachodnich powróciła do dawnej siły oddziaływania, istniejącej za czasów ZSRR. Wyraźnie widać, co wydarzyło się w Kazachstanie – gdzie reżim Nursułtana  Nazarbajewa i jego następców bardzo szybko rozprawił się z opozycją przy interwencji różnych państw pod przewodnictwem Rosji. Państwom Zachodu ze względu geografii jest trudniej oddziaływać na Azję Środkową – która jest także przestrzenią rywalizacji z Chinami. W ostatnim czasie Rosja bardzo mocno koncentruje się na Ukrainie, na granicy z którą zgromadziła pokaźną liczbę wojska. Wzbudza to duże zaniepokojenie NATO.

Komentarz Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego

Państwa Zachodu argumentują, że jeżeli Rosja wkroczy na Ukrainę to nie certyfikują Nord Stream 2. Co oznaczałoby uzależnienie się od rosyjskiego gazu w przypadku pokoju. Nie są to dobre rozwiązania. W europejskiej strefie kulturowej nie są one przyjęte w prawie międzynarodowym. Agresywne zachowania tego typu nie mogą być poważnie traktowane w Europie. Niestety, sytuacja jest poważna i zagrożenie ze strony Rosji jest istotne. Federacja Rosyjska próbuje odbudować swoją strefę wpływu – a Ukrainę, która jest kolebką prawosławia, traktuje w sposób wyjątkowy. Rosja postrzega dwie ostatnie kolorowe rewolucje na Ukrainie jako poważny cios. Reżimowi na Kremlu jest daleko od respektowania praw człowieka czy demokracji. Dlatego Kreml boi się jak ognia wszystkich organizacji i działań obywatelskich oraz sprzeciwu.

Źródło: eNewsroom

Przeczytaj także: Stary numer na nowy samochód

Stary numer na nowy samochód. Po zmianach w zapisach Kodeksu Drogowego wprowadzeniu rewolucyjnych zmian w taryfikatorach mandatowych, czas na kolejne. Te bardziej przyjazne dla kierujących, przynosi pakiet deregulacyjny wprowadzony przez Ministerstwo Infrastruktury.

Autor publikacji: Marek Chrzanowski

Tylko w 2020 r. w kraju dokonano ponad 3 mln rejestracji pojazdów. Co ważne, aż 1,8 mln spośród nich, stanowiły te dotyczące zakupu pojazdu wcześniej zarejestrowanego.

Jak widać karkołomnych działań urzędów było niezwykle dużo, ale od 31 stycznia br. to zasadniczo się zmieni. W życie weszły zapisy ułatwiające rejestrację pojazdów: w tym likwidację Karty pojazdu, obowiązek posiadania naklejki na szybie czy wprowadzające możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu.