W ubiegłym tygodniu firmy Mitsubishi Aircraft Corporation oraz Mitsubishi Heavy Industries (MHI) przeprowadziły pierwszy lot testowy zaprojektowanego przez siebie regionalnego odrzutowca MRJ (Mitsubishi Regional Jet).

MRJ  to regionalny samolot odrzutowy średniego zasięgu nowej generacji, który w swojej klasie zapewnia najniższe koszty obsługi oraz bezkonkurencyjny komfort podróżowania. Dzięki rewolucyjnej technologii silnikowej, najnowocześniejszemu projektowi aerodynamicznemu oraz technologii redukcji hałasu, MRJ jest nie tylko cichszy, ale także bardziej paliwooszczędny i mniej szkodliwy dla środowiska naturalnego, niż jego konkurenci. Kabina MRJ oferuje czteromiejscowe rzędy foteli dla 70 do 90 osób z pojemnymi schowkami nad głowami pasażerów a fotele typu „slim” gwarantują podwyższony komfort podróżowania. To pierwszy od 50 lat samolot zaprojektowany i wyprodukowany w Japonii.

Pierwszy lot

W ubiegłym tygodniu MRJ wystartował z lotniska w Nagoi i wykonał półtoragodzinny przelot u wybrzeży Pacyfiku. Podczas próbnego lotu sprawdzano między innymi aerodynamikę, pracę silników oraz instalacji pokładowych w różnych fazach lotu.

Dzięki współpracy i wsparciu całego zespołu MRJ mógł dziś wzbić się w niebo” – przekonuje Hiromichi Morimoto, prezes Mitsubishi Aircraft Corporation. „Rozpoczynamy teraz starania o uzyskanie certyfikatu typu, a wszelkie nasze wysiłki skupione będą na tym, aby w 2017 roku w cywilnej służbie lotniczej pojawił się bezkonkurencyjny odrzutowiec regionalny nowej generacji.”  „MRJ spisał się lepiej, niż przypuszczaliśmy. To był bardzo przyjemny i komfortowy lot.” – zdradza pan Yasumura, który podczas próbnego lotu pełnił funkcję kapitana. Mitsubishi Aircraft oraz MHI planują dalsze testy maszyny, które mają potrwać do drugiego kwartału 2017 roku. Wtedy też pierwsze egzemplarze nowego samolotu trafią do odbiorców końcowych. W drugim kwartale 2016 roku uruchomiony zostanie również program testowy w USA. Poligonem testowym dla MRJ będzie Międzynarodowy Port Lotniczy Hrabstwa Grant w Moses Lake, w stanie Waszyngton. Mitsubishi Aircraft oraz MHI dzielą się swą wiedzą i doświadczeniem, konsekwentnie realizując projekt MRJ.

źródło: Mitsubishi