Renta odszkodowawcza może być weryfikowana przez zakład ubezpieczeniowy. Renta nie jest bowiem ustalona raz na zawsze. Każde polepszenie sytuacji materialnej osoby poszkodowanej może oznaczać próbę obniżenia świadczenia przez ubezpieczyciela. To jednak nie jedyny przypadek, gdy zakład ubezpieczeniowy może próbować świadczenie obniżyć. Gdy spadają koszty rehabilitacji lub leków firma ma prawo by to zrobić. W jakich innych sytuacjach może mieć to miejsce? O tym mówi Michał Kasprzyk ekspert Votum Odszkodowania.

Renta odszkodowawcza to świadczenie otrzymywane przez osobę poszkodowaną regularnie. Nie jest ono jedynym, na które pokrzywdzony może liczyć. O innych mozna przeczytać tu. Poniżdej zaś przpominamy to zrobić gdy firma ubezpieczeniowa zwleka lub nie chce wypłacić odszkodowania osobie, która ucierpiała w wypadku.

Odszkodowanie

Odmowa wypłaty odszkodowania np. po wypadku komunikacyjnym nie jest wcale sytuacją niespotykaną. Zdarza się bowiem, że zakład ubezpieczeniowy odmawia świadczenia pieniężnego. Przypadków, w których może to zrobić jest kilka. Nie wszystkie też są wynikiem analizy czy decyzji ubezpieczyciela. Często bywa tak, że sam poszkodowany przyczynia się do odmowy wypłaty. To można jednak szybko naprawić. W jaki sposób? O tym mówi ekspert Votum Odszkodowania Łukasz Łukasik

Odmowa wypłaty odszkodowania – przykłady:

  • braki w dokumentach
  • trwające postępowanie
  • brak powtwierdzenia odpowiedzialności
  • brak uszczerbku na zdrowiu
  • subiektywna ocena ubezpieczyciela

Odmowa wypłaty odszkodowania nie oznacza zamknięcia postępowania. Poszkodowany może dalej dochodzić roszczeń i strarać się o wypłatę świadczenia. Początkiem jest złożenie pisma reklamacyjnego. Więcej na ten temat przeczytasz po kliknięciu w TO MIEJSCE.

Zasadniczo zakład ubezpieczeń musi wypłacić odszkodowanie w przeciągu 30 dni od zawiadomienia go o wypadku. Jednak w uzasadnionych przypadkach termin ten może być przesunięty.

Możliwe przesunięcie wypłaty odszkodowania

Wskazany wcześniej termin może być przesunięty w sytuacji, gdy nie ma możliwości na to, w tym terminie (tj. 30 dni) wyjaśnić wszystkie okoliczności niezbędne do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela lub wysokości odszkodowania.

Z taką sytuacją będziemy mieli między innymi do czynienia wtedy,  gdy klient nie dostarczy wszystkich potrzebnych dokumentów. Jeśli tak się stało, to odszkodowanie powinno być przekazane klientowi w ciągu 14 dni od daty, kiedy – przy zachowaniu należytej staranności – wyjaśnienie okoliczności było już możliwe.