Popyt na kryptowaluty nie maleje. Notowania dwóch najpopularniejszych kryptowalut świata zdają się piąć na coraz wyższe poziomy. Bitcoin może być blisko ustanowienia nowego rekordu wszech czasów, a ethereum już ten rekord pobiło.

Popyt na wirtualne waluty zdaje się wciąż być relatywnie duży. Kapitalizacja całego rynku kryptowalut w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy przekroczyła 2 biliony dolarów. Wydaje się, że była napędzana głównie przez rajd na ETH, drugiej co do wielkości monety cyfrowej. Tylko w ciągu nieco ponad dwóch miesięcy kapitalizacja rynku kryptowalut podwoiła się. Taka sytuacja miała miejsce ponieważ inwestorzy detaliczni i instytucjonalni zdają się ciągle zwiększać udział kryptowalut w swoich portfelach inwestycyjnych. Bitcoin, największa waluta cyfrowa, stanowi ponad 50 proc, kapitalizacji całego rynku kryptowalut. Tylko w tym roku bitcoin wzrósł o ponad 100 proc., co pomogło napędzić cały rynek. W zeszłym miesiącu bitcoin osiągnął rekordowy poziom ponad 61 tys. dolarów. Dziś zaś znajduje się ponownie nad poziomem 60 tys. dolarów.

Popyt na kryptowaluty nie maleje - złota moneta na tle innych monet.
Popyt na kryptowaluty nie maleje

Kryptowaluty wciąż budzą sporo emocji

Kapitalizacja samego bitcoina wynosi 1,13 bln USD i jest większa od kapitalizacji Tesli czy Facebooka. Według infinite market cap zbliża się ona do kapitalizacji całego rynku srebra, która wynosi 1,37 bln USD. Wysokie ceny BTC może utrzymywać jego coraz mniejsza dostępność. Z danych serwisu CryptoQuant wynika, że liczba dostępnych bitcoinów na giełdach spadła do 2,2 mln. Co przy ponad 18,5 mln wydobytych BTC oznacza, że tylko ok. 12 proc. wszystkich bitcoinów jest dostępna w handlu. Tymczasem wydaje się, że wciąż przybywa kapitału zainteresowanego handlem na rynku kryptowalut.

Jeszcze więcej emocji w tym tygodniu inwestorom związanym z kryptowalutami i tym związanym z klasycznym rynkiem akcji może dostarczyć debiut największej amerykańskiej giełdy kryptowalut, czyli Coinbase, na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych. Emocji dostarcza oczekiwana wycena Coinbase na poziomie 100 mld USD. Nie brakuje opinii, że jest ona zawyżona, ponieważ przychody Coinbase musiałyby osiągnąć wartość odpowiadającą 1,5 wartości łącznych przychodów z 2020 r. dwóch najbardziej uznanych giełd na rynku: Nasdaq Composite oraz Intercontinental Exchange Inc. Stąd emocje 14 kwietnia, na kiedy zaplanowano debiut, mogą sięgać zenitu.

Daniel Kostecki, główny analityk Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

77.46 proc. rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.